Usuń wirusa HummingBad (Darmowy poradnik) - Poradnik

Instrukcja usuwania wirusa HummingBad

Czym jest Wirus HummingBad?

Wirus HummingBad jest niebezpiecznym zagrożeniem dla użytkowników Androida

Wirus HummingBad została odkryty w lutym 2016 jako nowa wersja wirusa Android. Ostatnio jednak pojawiły się nowe kampanie dystrybucyjne i infekujące urządzenia z Androidem w ramach aplikacji “HummingWhale .”

Celem złośliwego oprogramowania jest generowanie przychodów reklamowych dla firmy macierzystej Yingmob. Schemat ten funkcjonował w prosty sposób. Po infiltracji szkodliwe oprogramowanie wyświetla reklamy na zainfekowanych urządzeniach z Androidem, a kiedy użytkownicy zostali nakłonieni do kliknięcia w nie, klienci generowali programistom pieniądze.

Praktyka ta jest również znana jako oszustwo w wyniku kliknięcia ; Jednak to nie jest największy problem. Złośliwe oprogramowanie HummingBad także uzyskuje dostęp do systemu operacyjnego, którego dotyczy problem. Pobiera „root access” i otrzymuje uprawnienia do podstawowych plików systemowych, więc przejmuje kontrolę nad urządzeniem.

W związku z tym hakerzy mogą robić co chcą i kraść twoje osobiste i prywatne informacje. To bardzo niebezpieczne, jeśli używasz aplikacji bankowych online, ponieważ może wystąpić utrata pieniędzy.

Obraz ilustrujący wirusa HummingBadNajnowszy wariant wirusa HummingBad rozprzestrzenia się jako aplikacja HummingWhale w sklepie Google Play.

Od czasu pojawienia się wirus HummingBad zainfekował już ponad 10 milionów smartfonów i urządzeń z Androidem . Złośliwe oprogramowanie ukrywa się pod kilkoma aplikacjami w sklepie Google Play i twierdzi, że są publikowane przez chińskich programistów. Jednak to nie jest prawda.

Gdy użytkownicy zainstalowali zainfekowaną aplikację , telefon komórkowy zaczął wyświetlać reklamy wścibskie i podejrzane. Niektóre z błędnych wyskakujących okienek mogą ostrzegać o konieczności aktualizacji systemu. Mogą też zaoferować kilka nowych aplikacji lub możesz je zauważyć zainstalowane bez twojej wiedzy. Co więcej, możesz zauważyć, że twoje mobilne plany danych wygasły szybciej niż oczekiwano, a powiadomienia o niskim poziomie baterii wydają się szybsze niż zwykle.

Gdy tylko dowiesz się, że komputer został zainfekowany, powinieneś przeskanować urządzenie za pomocą mobilnej wersji programu FortectIntego lub innego renomowanego programu do usuwania malware i rozpocząć proces usuwania oprogramowania HummingBad. Jednak złośliwe oprogramowanie może być odporne i zapobiegać jego automatycznemu usuwaniu.

W takim przypadku musisz zresetować ustawienia fabryczne i wyczyścić wszystkie złośliwe aplikacje samodzielnie. Nie należy jednak opóźniać tego procesu i natychmiast usunąć HummingBad.

Tendencje dystrybucji złośliwego oprogramowania i wskazówki dotyczące zapobiegania

Kiedy po raz pierwszy zauważyliśmy szkodliwe oprogramowanie HummingBad, przeprowadzało ono „ataki typu drive-by download” . Oznacza to, że smartfony zostały zainfekowane po odwiedzeniu poszczególnych witryn przez użytkowników. Wtedy złośliwy komponent wchodzi do środka i uzyskuje dostęp do rdzenia systemu operacyjnego. Ostatnio malware rozprzestrzeniało się w sklepie Google Play.

Hakerom udało się obejść bezpieczeństwo i skłonić użytkowników do pobierania złośliwych aplikacji opracowanych przez fałszywych chińskich programistów. Na szczęście zostało usunięte dziesiątki szkodliwych aplikacji z magazynu Google Play. Mimo to wirus HummingBad rozprzestrzenia się głównie przez oficjalny sklep, inne niezabezpieczone źródła mogą być również jednymi z najbardziej szkodliwych kanałów dystrybucji. Istnieje wiele podejrzanych i niewiarygodnych sklepów i witryn, które oferują różne bezpłatne aplikacje.

Chcemy przypomnieć, że powinniście trzymać się z dala od tych witryn i zawsze instalować nowe aplikacje z Google Play. Należy jednak zachować ostrożność, a przed instalacją aplikacji przeczytaj Umowy licencyjne, Politykę prywatności i opinie innych użytkowników.

Mogą one ujawnić ważne informacje o zacienionych aspektach i zastosowaniach poszczególnych aplikacji. Poza tym, instalowanie oprogramowania antywirusowego lub anty-malware dla urządzeń mobilnych pomaga również zmniejszyć ryzyko ataku złośliwego oprogramowania.

Jak usunąć złośliwe oprogramowanie HummingBad z urządzenia z Androidem?

Przede wszystkim wykonaj poniższe czynności i usuń wirusa HummingBad w sposób delikatny. Może to jednak nie zadziałać i może być konieczne przywrócenie ustawień fabrycznych.

1. Uruchom ponownie smartfon Android lub tablet w trybie awaryjnym, przytrzymując przycisk zasilania, aż na ekranie zostanie wyświetlony przycisk „Wyłącz”. Następnie naciśnij i przytrzymaj, aż pojawi się komunikat z propozycją ponownego uruchomienia urządzenia w trybie awaryjnym. Dotknij przycisku OK.

2. W „Trybie awaryjnym” przejdź do „Ustawienia” -> „Aplikacje” -> „Zainstalowane Aplikacje” Na liście zainstalowanych aplikacji odszukaj i usuń wszystkie podejrzane aplikacje, wybierając „Wyczyść Cache”, a następnie „Wyczyść dane” i „Odinstaluj”.

3. Uruchom ponownie urządzenie z Androidem, aby wyłączyć tryb awaryjny.

Jeśli te czynności nie zadziałają, a oprogramowanie nadal znajduje się w systemie, konieczne jest całkowite przywrócenie ustawień fabrycznych. Pamiętaj, że utracisz wszystkie informacje zapisane w telefonie lub tablecie. Wszystkie aplikacje, lista kontaktów, zdjęcia i filmy zostaną usunięte całkowicie. Po zresetowaniu ustawień fabrycznych urządzenie będzie w takim samym stanie, w jakim było ono w momencie zakupu. Aby przeprowadzić resetowanie fabryczne i rozpocząć usuwanie HummingBad, wykonaj następujące kroki:

1. Przejdź do sekcji „Ustawienia”, a następnie w sekcji „Osoby”, kliknij w „Kopia zapasowa i Reset”. Możesz zostać poproszony o podanie kodu PIN lub hasła. Więc wejdź do niego.

2. W sekcji „Dane osobowe” znajdź przycisk „Resetowanie do danych fabrycznych” i kliknij pozycję „Zresetuj telefon”.

3. Wybierz “Wyczyść wszystko.”

4. Uruchom ponownie urządzenie.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Alice Woods
Alice Woods

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach