Usuń wirusa Gefest (Darmowe instrukcje) - Zawiera Metody Odszyfrowywania

Instrukcja usuwania wirusa Gefest

Czym jest Ransomware Gefest?

Gefest 3.0 ransomware – zagrożenie blokujące pliki, które dodaje rozszerzenie .GEFEST do oznaczania zaszyfrowanych danych

Ransomware Gefest

Gefest ransomware, znany także jako known as Gefest 3.0, jest kolejną infekcją szyfrującą pliki należącą do rodziny Scarab. Wirus korzysta z algorytmu RSA-2048 do blokowania dokumentów przechowywanych na zainfekowanym urządzeniu. Gdy tylko plik stanie się niedostępny, ransomware tworzy żądanie okupu nazwane HOW TO RECOVER ENCRYPTED FILES.txt, w którym oszuści domagają się od swoich ofiar okupu w zamian za klucz deszyfrujący potrzebny do odzyskania zaszyfrowanych plików. Okup musi zostać zapłacony w Bitcoinie – jego wysokość zależy od tego, jak szybko ofiara skontaktuje się z oszustami pod adresem mrpeterson@cock.li lub debora2019@airmail.cc. W większości przypadków, ofiary zostają zainfekowane poprzez plik open_me.txt bądx podobne pliki, zwykle wysyłane na skrzynkę e-mailową. Kontaktowanie się z twórcami wirusa ransomware Gefest 3.0 nie jest jednak zalecane – możesz zostać oszukany bądź mieć do czynienia z innymi konsekwencjami, takimi jak permanentna utrata danych, kolejne infekcje malware, itd.

Nazwa Ransomware Gefest 3.0
Kategoria Kryptowirus
Rodzina ransomware Scarab ransomware
Dodawane rozszerzenie .GEFEST
Wykorzystywany algorytm RSA-2048
Żądanie okupu HOW TO RECOVER ENCRYPTED FILES.txt
Adresy mailowe podawane w żądaniu
 • mrpeterson@cock.li
 • debora2019@airmail.cc
Dystrybucja Zwodnicze wiadomości, zainfekowane strony
Eliminacja Wykryj malware z pomocą FortectIntego i natychmiastowo się jego pozbądź
Dekrypcja Część z wersji jest rozszyfrowywalna z pomocą Dr. Web. Zapoznaj się z tym artykułem.

Po dostaniu się do systemu, wirus Gefest wykonuje niezbędne dla niego zmiany. Wirusy ransomware, do których zalicza się ten wirus, może zmodyfikować rejestr, umieścić swoje własne pliki, a nawet zdezaktywować antywirusa. Co więcej, niektóre z zagrożeń tego typu są w stanie usuwać ukryte kopie woluminu, co czyni odzyskanie plików jeszcze bradziej skomplikowanym. By zapobiec takim zmianom upewnij się, że bardzo ostrożnie obchodzisz się z wiadomościami od nieznanych nadawców. Więcej na temat zapobieganiu ransomware'om dowiesz się w kolejnej cześci artykułu.

Po zaszyfrowaniu plików, Gefest 3.0 przedstawia następującą wiadomość:

GEFEST 3.0 ransomware

Your files are encrypted with an algorithm RSA2048 with a unique public key that is stored on your PC.
There is only one way to recover your files: contact us to pay and receive the decryption program.
We accept Bitcoins or other cryptocurrency, you can find exchangers in the bestbitcoinexchange.io
Do you have a unique idkey, write it in a letter when contact us.
ou can also decrypt 1 to check the file, it is a guarantee that we can decrypt your files.
Attention!
Do not rename the encrypted files.
Do not try to decrypt your data using third party software, it may cause permanent data loss.

Contact information:

primary email: mrpeterson@cock.li

reserve email: debora2019@airmail.cc
Your unique idkey:

Jeśli chodzi o wysokość okupu, przestępcy często domagają się zapłaty w znanej kryptowalucie (najczęściej Bitcoin). Czynią to jednak nie bez powodu – przelewy kryptowaluty nie wymagają podawania żadnych informacji osobistych. Oznacza to, że operacja jest niewykrywalna i bezpieczna.

Nawet, jeśli przeraża Cię wizja definitywnej straty plików, nie śpiesz się z zapłatą oszustom okupu. Ludzie ci bardzo często nie dotrzymują obietnic – w rezultacie, poza utratą plików możesz liczyć się ze stratami finansowymi. Powinieneś zamiast tego usunąć ransomware Gefest 3.0 z systemu od razu po zauważeniu pierwszych oznak ataku. Skorzystaj z FortectIntego, by wykryć wszystkie komponenty malware na komputerze.

Po tym, jak poradzisz sobie z eliminacją ransomware'a Gefest 3.0, możesz zacząć myśleć o sposobach odzyskania danych. Nawet, jeśli do tej pory nie wydano żadnego oficjalnego dekryptera, możesz spróbować innych narzędzi! Znaleźliśmy kilka aplikacji, o których przeczytasz na końcu artykułu. Upewnij się, że wybierzesz dobrą metodę i dzięki niej będziesz mógł odzyskać swoje pliki.

Wirus GefestRansomware Gefest to wirus komputerowy powiązany z wirusem Scarab

Szyfrowanie plików może nastąpić po pobraniu zainfekowanego pliku ze zwodniczej wiadomości e-mail

Według ekspertów z NoVirus.uk, jeśli ostatnio złapałeś ransomware, oznacza to pojawienie się kolejnych sposobów na pojawienie się takich zagrożeń w systemie. Najpopularniejszą metodą dystrybucji ransomware jest jednak spam emailowy oraz zainfekowane załączniku, które ktoś podpiął do podejrzanych wiadomości.

Otwarcie załączonych plików lub wejście na podane linki może spowodować wiele problemów. W taki sposób możesz z łatwością otworzyć zawirusowane pliki i umieścić ransomware w systemie, nawet o tym nie wiedząc. Zawsze bądź ostrożny przy otwieraniu swojej skrzynki mailowej, zidentyfikuj nadawcę, poszukaj błędów gramatycznych, oceń ryzyko i na koniec podejmij decyzję..

Co więcej, powinieneś unikać różnych niezabezpieczonych stron internetowych, które sprawiają wrażenie niebezpiecznych. Nie klikaj w linki, które mogą po cichu instalować nieprzyjemne aplikacje lub malware. Dodatkowo, zalecamy pobranie zaufanej aplikacji ochronnej, by zapewnić pełną ochronę systemu. Dodatkowo, będziesz w stanie wykonywać regularne skany systemu z pomocą automatycznych aplikacji, a także dowiesz się, czy są jakieś problemy z systemem.

Spraw, że ransomware Gefest 3.0 zniknie z twojego urządzenia i systemu

Aby usunąć wirusa Gefest 3.0, musisz pobrać i zainstalować zaufany program anty-malware. Nie próbuj wirusa usuwać ręcznie, ponieważ możesz z łatwością usunąć użyteczne komponenty systemu. By wykryć wszystkie złośliwe pliki, skorzystaj z zaufanej aplikacji typu FortectIntego lub SpyHunter 5Combo Cleaner. Pamiętaj, musisz wyłączyć wszelkie złośliwe aktywności zanim przejdziesz do jakichkolwiek sposobów na odzyskanie plików – wirus ten jest w stanie atakować pliki od razu po uruchomieniu komputera.

Po ukończeniu eliminacji ransomware'a Gefest, możesz spróbować przywrócić cały system. W tym celu, przejdź do opisanych przez zas metod odzyskiwania plików znajdujących się na końcu artykułu. Zauważ też, że najprostszym sposobem na odzyskanie plików jest skorzystanie z kopii zapasowej. Jeśli tekiej nie posiadasz, wciąż są lepsze opcje niż kontakt z przestępcami i ryzyko strat finansowych.

By uniknąć infekcji ransomware'a Gefest 3.0 w przyszłości, upewnij się, że jesteś ostrożny wobec emaili od nieznanych nadawców, nielegalnego oprogranowamia i podejrzanych linków. Co więcej, musisz się zająć odpowiednio swoimi plikami oraz cennymi danymi: przechowuj najważniejsze pliki na dysku USB Flash bądź w Chmurze. W taki sposób dane będą trzymane z dala od wszystkich osób poza Tobą.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Gefest

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Włącz Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci i wyłącz złośliwą aktywność ransomware'a:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń Gefest korzystająć z System Restore

Aktywuj Przywracanie Systemu w następujący sposób:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem Gefest. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie Gefest

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania Gefest z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jesli chcesz odzyskać pliki zaszyfrowane rozszerzeniem .GEFEST, rzuć okiem na przygotowane przez nas metody.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez Gefest mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Data Recovery Pro może pozwolić Ci na odzyskanie części danych:

Skorzystaj z tej metody, jeśli chcesz odzyskać pliki dotknięte przez wirusa ransomware.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu Gefest.
 • Przywróć je

Poprzednie Wersje plików Windows mogą pomóc odzyskać zaszyfrowane pliki

Sprawdź to narzędzie, jeśli wcześniej aktywowałeś Przywracanie Systemu.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Skorzystaj z Shadow Explorera w celu odzyskania danych

Jeśli wirus nie tknął ukrytych kopii woluminu, spróbuj tej metody.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Spróbuj dekryptera do Dr. Web, by odzyskać pliki zaszyfrowane przez ransomware'a Gefest

Jeśli twoje pliki są zaszyfrowane przez Gefest 3.0, zapoznaj się z tym postem na forum, by dowiedzieć się więcej na temat odzyskania plików.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed Gefest i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach