Usuń wirusa GandCrab 5.0.3 (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, paź 2018

Instrukcja usuwania wirusa GandCrab 5.0.3

Czym jest Ransomware GandCrab 5.0.3?

Ransomware GandCrab 5.0.3 – wirus blokujący pliki korzystający z pięciu losowych znaków po zaszyfrowaniu danych

Ransomware GandCrab 5.0.3

Ransomware GandCrab 5.0.3 to odmiana GandCraba v5, która pojawiła się w połowie października 2018 roku. Malware to zazwyczaj atakuje poprzez spam bądź korzystając ze słabo zabezpieczonych protokołów dostępu zdalnego, a także z zestawów exploitów (takich, jak Fallout EK), a następnie korzysta z silnego algorytmu szyfrującego, by blokować dane. Pliki nie zostają uszkodzone – zamiast tego pojawia się rozszerzenie składające się z pięciu losowych znaków uniemożliwiające do nich dostęp. GandCrab 5.0.3 następnie pozostawia żądanie okupu nazwane [5 losowych znaków]-DECRYPT.txt, wyjaśniające ofiarom, co powinny zrobić dalej. Aby odzyskać pliki osobiste, użytkowników prosi się o zapłatę okupu w wysokości 400-2400$ w kryptowalucie Bitcoin bądź Dash. Malware nie jest rozszyfrowywalne – użytkownicy mogą jednak skorzystać z odpowiedniej szczepionki, która – zaaplikowana przed prawdziwym atakiem – zapobiegnie całkowicie szyfrowaniu plików przez GandCrab 5.0.3.

Podsumowanie
Nazwa GandCrab 5.0.3
Typ Ransomware
Powiązane wersje Gandcrab 5.0.1, GandCrab v5.0.2, GandCrab 5.0.4
Używane szyfry Salsa20 oraz RSA-2048
Rozszerzenie .[5 losowych znaków]
Żądanie okupu [5 losowych znaków]-DECRYPT.txt
Dystrybucja Zestawy exploitów, maile phishingowe, słabe zabezpieczenia dostępu zdalnego, itd.
Eliminacja Użyj FortectIntego lub SpyHunter 5Combo Cleaner, by wyeliminować wirusa

Od wydanie piątej wersji pod koniec września, GandCrab gwałtownie wydał cztery kolejne odmiany wirusa w krótkim odstępie czasowym. Wszystkie z nich korzystają z szyfrowania Salsa20 oraz RSA-2048 oraz z losowej kombinacji znaków jako rozszerzenie blokowanych plików. Według cyberprzestępców, metoda ta pozwala ukryć i utrudnić proces eliminacji ransomware'a GandCrab 5.0.3.

Głównym plikiem umieszczającym wirusa jest plik JavaScript nazwany GandCrab 5.0.3 downloader.js, który po uruchomieniu wywołuje dwa kolejne pliki – dsoyaltj.exe i Wermgr.exe. Procesy te zapewniają wirusowi prawa administracyjne, dzięki którym może on modyfikować rejestr systemu i inne ważne ustawienia.

Po zaszyfrowaniu plików, wirus GandCrab 5.0.3 zostawia żądanie okupu w każdym z zaatakowanych folderów. Żądanie to zawiera następującą wiadomość:

—= GANDCRAB V5.0.3 =—
Attention!
All your files, documents, photos, databases and other important files are encrypted and have the extension: {5 random letters}
The only method of recovering files is to purchase an unique private key. Only we can give you this key and only we can recover your files.
The server with your key is in a closed network TOR. You can get there by the following ways:
———————————————————————–
| 0. Download Tor browser – https://www.torproject.org/
| 1. Install Tor Browser
| 2. Open Tor Browser
| 3. Open link in TOR browser http://gandcrabmfe6mnef.onion/[unique_ID]
| 4. Follow the instructions on this page
On our page you will see instructions on payment and get the opportunity to decrypt 1 file for free.
ATTENTION!
IN ORDER TO PREVENT DATA DAMAGE:
• DO NOT MODIFY ENCRYPTED FILES
• DO NOT CHANGE DATA BELOW

Gdy użytkownik wpisze podany adres, zobaczy dalsze szczegóły na temat płatności oraz otrzymywania dekryptera. Eksperci jednak nie zalecają kontaktowania się z przestępcami – istnieje wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Zamiast tego użytkownicy powinni zignorować żądania okupu oraz usunąć ransomware GandCrab 5.0.3 z komputera. By upewnić się, że proces ten jest wykonany należycie, użytkownik powinien uruchomić komputer w Trybie Awaryjnym z Obsługą Sieci, by tymczasowo wyłączyć wirusa i wykonać skan systemu z pomocą FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub innego zaufanego oprogramowania.

Tylko po usunięciu GandCraba 5.0.3, ofiary powinny przystąpić do odzyskania plików. Ci, którzy trzymają kopie zapasowe plików mają szczęście – zapewniają one stuprocentowe odzyskanie danych. Użytkownicy, którzy nie przygotowali kopii zapasowej nie powinni się poddawać już teraz oraz spróbować zewnętrznych aplikacji. Zapewnimy wszystkie instrukcje poniżej – zalecamy do ich poznania.

Wirus GandCrab 5.0.3GandCrab 5.0.3 jest członkiem rodziny GandCrab korzystającym z kombinacji pięciu znaków jako z rozszerzenia pliku.

Ćwicz bezpieczne przeglądanie sieci, by uniknąć atakó ransomware

Bezpieczeństwo sieci jest często ignorowane przez użytkowników – jeśli o to chodzi, użytkownicy są niezwykle nieuważni. Co więcej, może być to poskutkowane prostym brakiem wiedzy. Niestety – ludzie nie mający pojęcia, w jaki sposób może się rozpowszechniać malware bardzo często stają się jego ofiarami.

Ransomware to jedno z najbardziej rozpowszechnionych po sieci zagrożeń, jeśli chodzi o wyłudzanie pieniędzy. Dlatego, użytkownicy powinni zawsze wykonywać kopie zapasowe systemów – żaden ze środków bezpieczeństwa nie gwarantuje 100% ochrony. Bez względu na to, niektóre akcje mogą znacznie obniżyć ryzyko infekcji:

 • Aktualizacje systemu i innego oprogramowania;
 • Posiadanie potężnego oprogramowania ochronnego;
 • Unikanie stron udostępniających pliki, torrenty i podobne;
 • Często zmieniane, silne hasła;
 • Ostrożność przy otwieraniu spamu, linków i załączników.

Pozbądź się bezpiecznie ransomware'a GandCrab 5.0.3 z Twojego komputera

Istnieje wiele ludzi, których sprzęt został zainfekowany, pytających się „Co powinienem zrobić teraz?” Użytkownicy powinni zrozumieć, że infekcja już miała miejsce, lecz można sobie z nią poradzić. Pierwszym krokiem jest usunięcie ransomware'a GandCrab 5.0.3, bez względu na to, co sugerują cyberprzestępcy. Nie ma co ufać ich słowom, skoro korzystają oni z nieuczciwych metod do infekowania urządzeń i przejmowania plików osobistych.

Aby usunąć wirusa GandCrab 5.0.3, powinieneś najpierw wejść w Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci tak, jak wyjaśniliśmy poniżej. Po uruchomieniu, pobierz i zainstaluj zaufany program ochronny, a następnie wykonaj z jego pomocą pełny skan systemu. Ręczna eliminacja wirusa jest niemożliwa dla zwykłych użytkowników – nie marnuj więc na nią czasu (co gorsza, nieumiejętnie wykonana może poskutkować koniecznością pełnej reinstalacji systemu).

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa GandCrab 5.0.3

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

By tymczasowo wyłączyć wirusa i usunąć go, wejdź w Tryb Awaryjny z Obsługą Sieci:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń GandCrab 5.0.3 korzystająć z System Restore

Przywracanie Systemu także może pomóc w wypadku usuwania GandCrab 5.0.3:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem GandCrab 5.0.3. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie GandCrab 5.0.3

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania GandCrab 5.0.3 z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Nie został jeszcze wydany oficjalny dekryptor wirusa. Nie płać jednak okupu – możesz stracić nie tylko pliki, lecz także pieniądze. Zamiast tego, skorzystaj z zewnętrznych aplikacji.

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez GandCrab 5.0.3 mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Wykorzystaj Data Recovery Pro

Data Recovery Pro to profesjonalne narzędzie zdolne do odzyskania Twoich plików.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu GandCrab 5.0.3.
 • Przywróć je

Użyj funkcji Poprzednich Wersji plików

Opcja ta jest dostępna tylko, gdy miałeś aktywowane Przywracanie Systemu przed atakiem.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Przywróć pliki zaszyfrowane przez GandCrab 5.0.3 z pomocą ShadowExplorera

Większość wirusów ransomware próbuje usuwać ukryte kopie woluminu. Niektórym się to jednak nie powodzi – jeśli masz szczęście, możesz być w stanie odzyskać wszystkie dane.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Nie istnieje jeszcze dekrypter wirusa.

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed GandCrab 5.0.3 i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach