Usuń wirusa CryBrazil (Poradnik usuwania) - Ostatnia aktualizacja, lip 2018

Instrukcja usuwania wirusa CryBrazil

Czym jest Ransomware CryBrazil?

CryBrazil – złośliwy krypto-wirus atakujący użytkowników z Portugalii i Brazylii

Ransomware CryBrazil

CryBrazil to niebezpieczny kryptowirus wygenerowany z pomocą opensource'owego projektu Hidden Tear pozwalającego na stworzenie własnego ransomware'a. Na chwilę obecną, ten wirus jest wykorzystywany na wyłudzanie pieniędzy od użytkowników z Brazylii i Portugalii – nie ma jednak gwarancji, że ten malware nie zacznie się rozpowszechniać po całym świecie. Ransomware korzysta z rozszerzenia .crybrazil do blokowania zaszyfrowanych plików i czynienia ich niedostępnymi. Dodatkowo, Cry Brazil zostawia żądania okupu nazwane ranso4.jpg lub SUA_CHAVE.html, zawierające zdjęcie klauna i instrukcje potrzebne do odblokowania zaszyfrowanych plików. Poza tym, użytkownicy strony są przekierowywani na strony promujące fałszywe aktualizacje Adobe Flash Playera, takie jak Flash Player Update! lub oszustwo Flash Player is out of date.

Nazwa CryBrazil
Typ Ransomware
Rodzina HiddenTear
Rozszerzenie pliku .crybrazil
Poziom zagrożenia Wysoki. Blokuje pliki, czyni je niedostępnymi, może to prowadzić do stałej utraty danych
Dystrybucja Zainfekowane załączniki w spamie, podejrzani dostawcy oprogramowania
Żądanie okupu ranso4.jpg; SUA_CHAVE.html
Atakowane kraje Brazylia i Portugalia
Dekrypcja Niedostępna
ELIMINACJA FortectIntego to najlepsze narzędzie do usuwania wirusa

Wiadomość okupu jest dostarczona tylko w języku portugalskim. Nie jest ona zbyt informatywna – posiada jednak adres email, który powinien być użyty do kontaktu z hakerami stojącymi za tą wersją HiddenTeara. Adres ten ma za zadanie pomóc ofiarom CryBrazil zrozumieć sytuację. Żądanie okupu wygląda następująco:

Ele que é o palhaço, mas sou eu quem põe fogo no circo.
ATENÇÃO CRIANÇAS!
Todos os seus arquivos foram criptografados, para recuperá-los de volta entre em contato: LOSALPHAGROUP@PROTONMAIL.COM

Bez względu na to, nie zalecamy korzystać z tego bądź z innego adresu powiązanego z Protonmail.com, by kontaktować się z obcymi. Wcześniej, twórcy ransomware polegali na następujących adresach mailowych:

Po tym, jak zauważysz złośliwe rozszerzenie przy swoich plikach, powinieneś usunąć CryBrazil oraz wszystkie pliki powiązane z tym malware. Nie płać okupu, bez względu na to, jaki on by był. Czyniąc to, nie uzyskasz żadnej gwarancji, że hakerzy wyślą klucz potrzebny do rozszyfrowania plików. W większości przypadków zostawiają ofiary z niczym.

Ponieważ CryBrazil może modyfikować rejestr Windows i zostawiać złośliwe pliki w systemie, zalecamy użycie profesjonalnego oprogramowania do jego usunięcia. Specjaliści z Avirus.hu i innych stron zauważają, że najlepszym sposobem na wykrycie wirusa jest program do automatycznej jego eliminacji. Najlepszym na to rozwiązaniem jest FortectIntego.

Powinieneś także pamiętać, żeby usunąć CryBrazil zanim zaczniesz przywracać swoje pliki. Jeśli nie masz kopii zapasowych zaszyfrowanych danych, możesz polegać na kilku metodach prezentowanych na końcu artykułu. Oficjalny dekrypter tego ransomware'a jeszcze nie istnieje.

Wirus CryBrazilCryBrazil korzysta z rozszerzenia .crybrazil do oznaczania zaszyfrowanych plików. Żądania okupu są nazwane SUA_CHAVE oraz ranso4.jpg

Zagrożenie rozpowszechnia się poprzez spam

Głównym sposobem, by postawić się w stan ryzyka infekcji ransomware jest otwieranie niebezpiecznych emaili bez ich uprzedniego sprawdzania. Malware, wliczając w to wirusy ransomware i podobne zagrożenia mogą dostać się do komputera niezapowiedzianie. Powinieneś więc zawsze analizować adres nadawcy oraz treść wiadomości prze pobraniem załącznika bądź kliknięciem na link, który także może być załączony. Jeśli zobaczysz coś podejrzanego (literówkę, błąd gramatyczny, zbyt dobre oferty i podobne informacje), powinieneś skontaktować się z nadawcą bądź po prostu usunąć wiadomość.

Innym sposobem na infekcję jest głupie przeglądanie internetu. Pamiętaj, że sieć jest pełna fałszywych powiadomień i ofert wykorzystywanych do zwodzenia ludzi do pobierania „zagubionych” aktualizacji i podobnego oprogramowania. W rzeczywistości, powiadomienia te powinny być ignorowane – szczególnie, jeśli trafiasz na nie przeglądając strony dla dorosłych, hazardowe czy podobne. Pomyśl dwa razy zanim wejdziesz na podejrzaną stronę w sieci.

Usuń ransomware CryBrazil, by rozszyfrować twoje pliki

Aby usunąć wirusa CryBrazil z systemu, powinieneś działać natychmiast po zauważeniu objaw powiązanych z tym ransomware'a. W przeciwnym wypadku może zacząć kolejną sesję szyfrującą. Jeśli widzisz złośliwe rozszerzenia przy swoich plikach, użyj FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes w celu pełnej eliminacji wirusa. Wszystkie pliki powiązane z wirusem mogą powodować dodatkowe uszkodzenia po czyszczeniu – zalecamy skorzystać z programu anty-malware oraz zaktualizować aplikację przed skanem.

Po ukończeniu usuwania CryBrazil, przejdź do procedury odzyskiwania pliku. Jest kilka sposobów na to, jak to zrobić – najbardziej zaufanym są kopie zapasowe. Inne metody, które proponujemy nie są tak dobre, jak kopie zapasowe. Nie masz jednak nic do stracenia mając do czynienia z następującymi konsekwencjami wirusa. Jeśli CryBrazil próbuje wyłączyć Twojego antywirusa, wyłącz malware przed skanem z pomocą poniższych sposobów.

By zapobiec utracie danych w przyszłości, powinieneś utworzyć kopię zapasową każdego ważnego dla Ciebie pliku. Ransomware to oprogramowanie, które rozpowszechnia się po świecie i może zainfekować każdy, kiepsko chroniony system.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa CryBrazil

Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Aby pozbyć się tego ransomware'a, uruchom komputer w Trybie Awaryjnym z obsługą sieci. Ten poradnik Tobie pomoże:

Ważne! →
Przewodnik ręcznego usuwania może być zbyt skomplikowany dla zwykłych użytkowników komputerów. Przeprowadzenie go w sposób prawidłowy wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu informatyki (jeśli ważne pliki systemowe zostaną usunięte lub uszkodzone, może to skutkować uszkodzeniem całego systemu Windows) i może zająć wiele godzin. Dlatego też zdecydowanie zalecamy skorzystanie z automatycznej metody przedstawionej wyżej. 

Krok 1. Przejdź do trybu awaryjnego z obsługą sieci 

Ręczne usuwanie malware powinno być wykonywane w Trybie awaryjnym. 

Windows 7 / Vista / XP

 1. Kliknij Start > Zamknij > Uruchom ponownie > OK.
 2. Kiedy twój komputer stanie się aktywny, zacznij naciskać przycisk F8 (jeśli to nie zadziała, spróbuj F2, F12, Del, itp. – wszystko zależy od modelu płyty głównej) wiele razy, aż zobaczysz okno Zaawansowane opcje rozruchu.
 3. Wybierz z listy opcję Tryb awaryjny z obsługą sieci Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Windows 10 / Windows 8

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wybierz Ustawienia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Przewiń w dół i wybierz Aktualizacja i zabezpieczenia.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Wybierz Odzyskiwanie po lewej stronie okna. 
 4. Teraz przewiń w dół i znajdź sekcję Zaawansowane uruchamianie.
 5. Kliknij Uruchom ponownie teraz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Wybierz Rozwiązywanie problemów. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 7. Idź do Zaawansowanych opcji. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 8. Wybierz Ustawienia uruchamiania. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 9. Naciśnij Uruchom ponownie.
 10. teraz wciśnij 5 lub kliknij 5) Włącz tryb awaryjny z obsługą sieci. Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 2. Zamknij podejrzane procesy

Menedżer zadań systemu Windows to przydatne narzędzie, które wyświetla wszystkie procesy działające w tle. Jeśli malware uruchomiło proces, to musisz go zamknąć: 

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań. 
 2. Kliknij Więcej szczegółów.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 3. Przewiń w dół do sekcji Procesy w tle i wyszukaj wszystko, co wygląda podejrzanie. 
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Otwórz lokalizację pliku.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Wróć do procesu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ proces.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 6. Usuń zawartość złośliwego folderu.

Krok 3. Sprawdź Uruchamianie

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc na klawiaturze, by otworzyć Menedżera zadań systemu Windows. 
 2. Idź do karty Uruchamianie
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na podejrzany program i wybierz Wyłącz.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym

Krok 4. Usuń pliki wirusów

Pliki powiązane z malware można znaleźć w różnych miejscach na komputerze. Oto instrukcje, które pomogą ci je znaleźć: 

 1. Wpisz Czyszczenie dysku w wyszukiwarce Windows i naciśnij Enter.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 2. Wybierz dysk, który chcesz wyczyścić (C: to domyślny dysk główny i prawdopodobnie jest on tym, który zawiera złośliwe pliki).
 3. Przewiń w dół przez listę Pliki do usunięcia i wybierz następujące:

  Tymczasowe pliki internetowe
  Pliki do pobrania
  Kosz
  Pliki tymczasowe 

 4. Wybierz Wyczyść pliki systemowe.
  Ransomware: ręczne usuwanie ransomware w Trybie awaryjnym
 5. Możesz także poszukać innych złośliwych plików ukrytych w następujących folderach (wpisz te wpisy w wyszukiwaniu Windows i wciśnij Enter):

  %AppData%
  %LocalAppData%
  %ProgramData%
  %WinDir%

Po zakończeniu, uruchom ponownie komputer w normalnym trybie. 

Usuń CryBrazil korzystająć z System Restore

Skorzystaj z Przywracania Systemu, by wyłączyć ransomware i wykonaj pełny skan systemu:

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt
  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem CryBrazil. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program FortectIntego i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie CryBrazil

Bonus: przywróć swoje dane

Poradnik zaprezentowany powyżej powinien pomóc ci w usunieciu oprogramwania CryBrazil z twojego komputera. Celem przywrócenia zaszyfrowanych danych prosze skorzystaj z dokladnego poradnika przygotowanego przez naszych ekspertow do spraw bezpieczenstwa usunwirusa.pl

Jezeli twoje pliki zostaly zaszyfrowane przez CryBrazil mozesz skorzystac z podanych metod aby je przywrocic

Użyj Data Recovery Pro, by odblokować pliki zaszyfrowane przez ransomware CryBrazil

Narzędzie to jest stworzone do odzyskiwania plików, które zostały przypadkowo utracone bądź uszkodzone. Spróbuj odzyskać te dane z pomocą poniższego poradnika.

 • Pobierz Data Recovery Pro;
 • Zapoznaj się z nastepującymi krokami Data Recovery a nastepnie zainstaluj program na swoim komputerze.
 • Uruchom go a nastepnie przeskanuj swoj zaszyfrowany komputer w poszukiwaniu CryBrazil.
 • Przywróć je

Funkcja Przywracania Systemu może pomóc odzyskać pojedyncze pliki

Funkcja Poprzednich Wersji plików działa, jeśli przed atakiem wirusa miałeś aktywowaną funkcję Przywracania Systemu. Jeśli jesteś pewien, skorzystaj z tej funkcji, by przywrócić indywidualne pliki.

 • Znajdź zaszyfrowany plik, który chcesz przywrócić i kliknij na nim prawym przyciskiem myszy
 • Wybierz “Properties” a nastepnie przejdz do zakladki “Previous versions”
 • Tutaj sprawdz dostepne kopie pliku w “Folder versions”. Powinienes wybrac wersje ktora cie interesuje i kliknac przycisk przywracania “Restore”

Spróbuj ShadowExplorera, by przywrócić pliki zaatakowane przez CryBrazil

Jeśli ukryte kopie woluminu nie zostały usunięte przez ransomware, możesz skorzystać z tego narzędzia, by przywrócić dane.

 • Pobierz Shadow Explorer (http://shadowexplorer.com/);
 • W odniesieniu do manadzera instalacji Shadow Explorer po prostu postepuj z pozostalymi krokami instalacji.
 • Uruchom program, przejdz przez menu a nastepnie w górnym lewym roku kliknij dysk z zaszyfronwanymi danymi. Sprawdz jakie wystepuja tam foldery
 • Kliknij prawym przyciskiem na folder ktory chcesz przywrocic i wybierz “Export”. Nastepnie wybierz gdzie chcesz go skladowac.

Nie istnieje obecnie oficjalny dekrypter tego ransomware'a

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed CryBrazil i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Olivia Morelli
Olivia Morelli

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach