Najlepsze darmowe programy anty-malware na 2019 rok

Wybierz najlepszą darmową aplikację do usuwania malware, by chronić swój komputer i smartfona

The best free malware removal tools of 2019

Statystyki cyberprzestępstw niepokoją. W ostatnim roku byliśmy świadkiem ataków ransomware na skalę globalną, wycieków danych, przypadków wydobywania kryptowaluty oraz phishingu. Sytuacja nie zmieni się w 2019 roku – ma być nawet gorzej.

Nie znaczy to jednak, że wszyscy powinni rozłączyć się z siecią. Absolutnie nie! Musimy być jednak dużo ostrożniejsi w sieci – powinniśmy też dodać kolejną warstwę ochrony komputera. Pierwszym i najważniejszym krokiem do zapobiegania rozmaitym wirusom przed wniknięciem do systemu jest skorzystanie z odpowiedniego programu ochronnego.

Profesjonalne programy specjalizujące się w usuwaniu malware mogą odpowiednio też kosztować. Przygotowaliśmy więc listę najlepszych darmowych aplikacji tego typu jako dowód, że nie trzeba przepłacać, by zapewnić należytą ochronę komputerowi. Zauważ, że niektóre z programów anty-malware posiadają też wersje premium, które możesz zakupić jeśli chcesz zapewnić nieco więcej ochrony.

Czujemy się jednak zobowiązani, by ostrzec przed potencjalnymi oszustwami w sieci. Kanciarze mogą próbować wyłudzić pieniądze oferując fałszywe, darmowe antywirusy wyglądające łudząco podobnie do rzeczowego oprogramowania. Dlatego pobieraj programy usuwające malware tylko i wyłącznie z oficjalnych stron bądź od autoryzowanych dystrybutorów.

1. AVG AntiVirus Free oferuje ochronę w czacie rzeczywistym

Employ AVG Antivirus software for free

AVG jest szeroko znanym twórcą oprogramowania zakupionym przez Avasta w 2016 roku. Po połączeniu sił, te dwa antywirusy zebrały zaskakującą liczbę użytkowników na całym świecie.

Najbardziej rozpoznawalnymi produktami AVG są AVG Antivirus, AVG Ultimate oraz AVG Internet Security. Firma oferuje także darmową wersję. Bez względu na to, że można się w nią zaopatrzyć za darmo, jest uznawana za dobry program do usuwania malware. Mało tego, jest także uznawana za najlepszy darmowy program tego typu.

Główną funkcją oferowaną przez AVG Free jest ochrona przed złośliwymi plikami, które zostają usunięte zanim wylądują w systemie. Jeśli zaś znajdą one sposób na dostanie się do komputera, możesz zachować spokój – każdy plik ma zablokowane uruchamianie. Program analizuje wszystkie nowe komponenty i eliminuje je w momencie, gdy plik okazuje się złośliwy.

Poza tym, świetną wiadomością są też aktualizacje programu w czasie rzeczywistym. Z ich pomocą możesz być pewny, że komputer jest chroniony przez najnowszym malware, takim jak ransomware, spyware i inne cyberzagrożenia pojawiające się każdego dnia.

Antivirus blokuje też niebezpieczne linki, pobierania oraz złośliwe załączniki do emaili. Narzędzie to pomaga więc zminimalizować ryzyku ataku phishingowego. Niezależne testy wykazują, że ochrona anty-phishingowa nie jest jednak tak dobra, jak w wypadku innych programów.

Użytkownicy mogą także sprawdzić plugin AVG Web TuneUp, który mogą oni dodać do swoich przeglądarek, by uczynić przeglądanie sieci bezpieczniejszym.

Świetny wybór. Ale nie wierz tylko mojemu słowu – daj szansę temu programowi. (źródło: PCMag)

Według twórców programu będziesz zadowolony z nowego, prostego designu, który jasno pokazuje, jak jesteś chroniony przed atakami malware. Dodatkowo, antywirus AVG nie spowalnia Twojego komputera. Jeśli jesteś zaś zainteresowany rozszerzeniem funkcjonalności, możesz zakupić pełną ochronę za 70$ rocznie.

Program ochonny AVG zapewnia bezpieczeństwo komputerom, laptopom i urządzeniom mobilnym działającym na systemach:

 • Windows (10, 8, 7, Vista i XP SP3);
 • Mac OS X (OSX 10.8 Mountain Lion lub wyżej);
 • Android OS (2.2 lub wyżej).
Zalety Wady Podsumowanie
Ochrona czasu rzeczywistego przed malware Wolniejszy skan systemu w porównaniu do średniej prędkości

Mimo kilku wad, AVG Antivirus jest jednym z najlepszych dostępnych darmowych narzędzi, które mogą zapewnić pełną ochronę komputerom, laptopom oraz urządzeniom mobilnym.

Świetne wyniki w niezależnych badaniach Kiepska ochrona anty-phishingowa
Dobra blokada złośliwych stron internetowych
Ochrona komputerów i urządzeń mobilnych

2. BitDefender Antivirus Free oferuje nagradzaną ochronę, która nie zużywa zbyt wiele zasobów komputera

Try the free edition of BitDefender antivirus

BitDefender Antivirus korzysta z innowacyjnej technologii znanej jako detekcja behawioralna. Jej zadaniem jest monitorowanie aplikacji znajdujących się w komputerze i poszukiwanie podejrzanych aktywności. Jeśli to darmowe narzędzie wykryje, że jakiś program nie zachowuje się tak, jak powinien, podejmuje natychmiastową akcję.

Ten darmowy antywirus chroni komputer przed trojanami, robakami, ransomware'm, spyware, rootkitami, a nawet exploitami dnia zerowego. Daje więc ochronę czasu rzeczywistego przed każdym możliwym zagrożeniem czyhającym w sieci.

Kolejną z zaawansowanych technologii wykorzystywanych przez program jest uczenie maszynowe, które pozwala na ochronę przed oszukańczymi witrynami, fałszywymi alarmami oraz innym phishingiem. Dodatkowo, darmowa wersja BitDefendera nie irytuje Cię przypomnieniami o aktualizacji. Zamiast tego, po cichu zajmuje się ochroną Twojego komputera w tle.

Jedną z największych zalet darmowego antywirusa BitDefender jest małe zużycie zasobów komputera. Po szybkiej instalacji, nie zauważysz żadnych spowolnień, cięcia wideo czy gier lub podobnych programów. Ledwie zauważysz, że program działa.

Badania jasno dowodzą, że Bitdefender jest jednym z najlepszych. (Źródło: PCMag)

Bitdefender posiada także płatną wersję, która oferuje więcej funkcji oraz zaawansowany poziom ochrony. Jeśli jednak nie chcesz wydawać żadnych pieniędzy, powinieneś zainstalować darmową wersję tego programu. Ten darmowy antywirus jest kompatybilny z systemami:

 • Windows 10, 8.1, 8, 7 SP1;
 • Mac OS X;
 • Android OS.
Zalety Wady Podsumowanie
Świetne wyniki w niezależnych badaniach Nie posiada możliwości planowania skanu Program otrzymał wiele nagród i jest świetny w badaniach przeprowadzanych przez niezależne laboratoria. Zapewnia ogólną ochronę komputera. Możesz być jednak zawiedziony brakiem dodatkowych funkcji, takich jak ograniczone opcje skanowania czy brak możliwości zaplanowania tegoż.
Wspaniała ochrona anty-phishingowa Wymaga połączenia z Internetem
Ochrona czasu rzeczywistego przed malware
Łatwy w użyciu interfejs

3. Panda Free Antivirus oferuje czyszczenie chmury

Panda Free Antivirus in 2018

Panda Antivirus jest uznawany za jedno z lepszych narzędzi do usuwania malware, ponieważ nie potrzebuje kontroli użytkownika – samo wykonuje wszelką pracę. Posiada także możliwość pracy w chmurze. Z tego powodu nie musisz przechowywać plików lub przeprowadzać regularnych aktualizacji.

Co więcej, Panda Antivirus zapewnia bezpieczne przeglądanie sieci oraz zakupy. Jesteś więc chroniony przed oszukującymi e-sklepami i innymi próbami phishingu. Wersja premium jest kompatybilna z systemami Windows oraz urządzeniami Android, co pozwala na kilka dodatkowych funkcji typu alarm antykradzieżowy, funkcja blokady i czyszczenia oraz lokalizacja Twoich urządzeń w czasie rzeczywistym.

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Pandy jest szczepionka USB. Funkcja ta skanuje podpięte nośniki i nie pozwala złośliwym programom na wejście do komputera. W rzeczy samej, jest to unikalna cecha, które może dać dodatkową warstwę ochronną, jeśli regularnie podpinasz do komputera nośniki zewnętrzne.

Antywirus ten jednak nie zapewnia ochrony tak dobrej, jak inne darmowe programy. Program nie posiada świetnych wyników w niezależnych testach.

Zalety Wady Podsumowanie
Szczepionka USB Ochrona komputera na poziomie średnim lub poniżej średniej. Mimo unikalnej szczepionki USB, tej program jest antywirusem, który nie zapewnia maksymalnej ochrony, w porównaniu do wcześniej wymienionych aplikacji.
Ochrona aktywności online
Blokada stron phishingowych
Możliwość czyszczenia z chmury po ataku malware

4. Free Malwarebytes Anti-Malware usuwa różne cyberzagrożenia z urządzeń

Get Malwarebytes Anti-malware software for free

Programy od Malwarebytes uznawane są za jedne z najlepszych aplikacji do usuwania spyware'ów oraz malware. Podczas, gdy możesz korzystać z funkcji premium, twórcy oferują też dobry program anty-malware całkowicie za darmo. Produkty tej firmy wykrywają i usuwają ponad 15 milionów cyberzagrożeń dziennie. Narzędzie to zapewnia ochronę czasu rzeczywistego i automatycznie identyfikuje nowe i stare problemy, by chronić system zanim malware wniknie do komputera.

Malwarebytes Anti-Malware oferuje funkcję anty-exploit wraz ze standardową anty-ramsomware. Kombinacja tych funkcji gwarantuje, że atak ransomware zostanie powstrzymani zanim zacznie szyfrować dane, a wrażliwe na atak elementy systemu będą chronione przed exploitami. Funkcja ta jest jednak dostępna tylko dla użytkowników płatnej wersji.

Na szczęście, istnieje też wersja darmowa, przeznaczona dla użytkowników systemów WIndows oraz Mac. Możesz więc cieszyć się bezpiecznym komputerem bez względu na używany system operacyjny. Istnieje też wariant dla użytkowników Androida, chroniący ich prywatność oraz urządzenia. Darmowa wersja tego anty-malware'a oferuje następujące funkcje:

 • Anty-malware oraz anty-spyware – wykrywa i usuwa It detects and removes cyber threats from the affected device;
 • Anty-rootkit. Wykrywa i usuwa rootkity, a następnie naprawia uszkodzone pliki.

Dlatego to darmowe narzędzie jest świetne do czyszczenia już zaatakowanej maszyny. Jeśli jednak chcesz posiadać funkcje antywirusa dłużej niż dwa tygodnie, musisz zakupić licencję. Pełna wersja Malwarebytes Anti-malware kosztuje około 20 funtów na rok, nie jest to więc wysoka cena.

Zalety Wady Podsumowanie
Wykrywanie i eliminacja malware oraz spyware Darmowa wersja działa jak program czyszczący Darmowy Malwarebytes Anti-Malware posiada tylko funkcje czyszczące. Jeżeli więc chcesz skorzystać z szerszej funkcjonalności, musisz zakupić licencję po darmowym okresie próbnym.
Usuwanie rootkitów i naprawa systemu po atakach
Zapobieganie ransomware
Zapobieganie malware
Blokada złosliwych stron
Ochrona przed exploitami dnia zerowego

5. Microsoft Malicious Software Removal Tool nadaje się tylko do komputerów z systemem Windows

Microsoft malware removal software jest stworzony dla systemów Windows. Jest on automatycznie instalowany na komputerach wraz z aktualizacjami Windows, które przychodzą drugiego wtorku każdego miesiąca. Możesz go także pobrać jako samodzielną aplikację w każdej chwili z oficjalnej strony. Program pozwala na wykrycie i usunięcie różnych cyberzagrożeń oraz cofnięcie zmian, jakich one dokonały.

Narzędzie Microsoft Malicious Software Removal jest kompatybilne z następującymi wersjami systemu operacyjnego:

 • Windows 10,
 • Windows 8.1,
 • Windows Server 2012 R2,
 • Windows 8,
 • Windows Server 2012,
 • Windows 7,
 • Windows Server 2008.

Program Microsoft Malicious Software Removal Tool jest całkowicie darmowy i prosty w użyciu. Po uruchomieniu skanu systemu wyświetla on okno o wyniku, informujące czy malware zostało wykrytr i usunięte. Ludzie nie posiadający wiedzy informatycznej także będą w stanie cieszyć się z usługi ochrony od Microsoft.

Ten program powinien być wykorzystywany wraz z innym antywirusem – jest on w stanie wykryć i usunąć niewielką liczbę cyberzagrożeń. Z tego powodu, aby uniknąć procesu czyszczenia komputera z malware, powinieneś zaopatrzyć się także w program oferujący ochronę czasu rzeczywistego. Kombinacja tych dwóch aplikacji będzie wtedy w stanie zaoferować maksymalną ochronę komputera

Zalety Wady Podsumowanie
Wbudowane narzędzie ochronne Windowsa Wykrywa tylko niewielką liczbę malware Microsoft Malicious Software Removal Tool jest dobrym narzędziem do czyszczenia zainfekowanych komputerów z systemem Windows. Nie posiada jednak ochrony czasu rzeczywistego – konieczności w obecnych czasach. Warto więc korzystać z niego tylko jako dodatkowe narzędzie.
Comiesięczne aktualizacje Nie zapewnia ochrony czasu rzeczywistego
Proste w użyciu
Szybka eliminacja malware

6. BONUS: Darmowe oprogramowanie Reimage. Oczyść i napraw swój komputer!

Use Reimage to protect your computer

Poza wcześniej wymienionymi darmowymi programami do usuwania malware na 2019 rok, zalecamy też spróbowanie programu Reimage. Jest to program nie tylko stworzony do ochrony prywatności, ale też do podniesienia wydajności komputera. Nigdy więcej nie będziesz musiał się przejmować awariami systemu bądź zawieszaniem się programów, a do tego będziesz mógł spokojnie cieszyć się przeglądaniem sieci.

Jest to program prosty w użyciu, który utrzymuje komputer w stanie wolnym od malware. Różne testy wykazują, że Reimage jest w stanie wykrywać robaki internetowe, programy potencjalnie niepożądane i inne złośliwe aplikacje lepiej niż inne antywirusy. Program jest w stanie wykryć następujące cyberzagrożenia:

 • adware,
 • konie trojańskie,
 • crimeware,
 • rootkity,
 • spyware,
 • robaki internetowe.

Reimage upewnia się też, że uszkodzone pliki systemowe zostaną naprawione, a Ty otrzymasz pełne wsparcie techniczne systemu. Program posiada bazę 25 milionów plików systemowych i może natychmiast naprawić uszkodzone pliki. Po ataku malware, nie musisz się więc przejmować naprawą komputera i spotkaniem z różnymi wiadomościami błędu, które mogą się pojawić z powodu uszkodzeń spowodowanych przez wirusy.

Jeśli cieszysz się z korzystania z tego narzędzia, możesz zaopatrzyć się w jego wersję na smartfona. Reimage jest rozwijany w wersjach na Maca oraz Windowsa – każdy użytkownik będzie usatysfakcjonowany. By móc korzystać ze wszystkich funkcji, musisz jednak zakupić pełną wersję za 59,95 €.

Zalety Wady Podsumowanie
Świetne statystyki wykrywania malware Nie posiada ochrony czasu rzeczywistego Reimage jest świetnym narzędziem przeznaczonym do czyszczenia komputera oraz przywracania stabilności po ataku malware. Nie chroni jednak przed cyberzagrożeniami. Zaleca się korzystać z programu wespół z inną aplikacją antywirusową bądź anty-malware.
Szybkie czyszczenie koputera
Naprawa uszkodzonych lub zepsutych plików
Poprawa stabilności komputera
O autorze
Julie Splinters
Julie Splinters - Specjalistka od usuwania oprogramowania malware

Julie Splinters jest Edytorem Newsów na UsuńWirusa. Posiada magistra z filologii angielskiej.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Przeczytaj także w innych językach
Pliki
Software
Porównaj