Usuń wirusa Mezaa (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, maj 2018

Instrukcja usuwania wirusa Mezaa

Czym jest Mezaa virus?

Mezaa to usługa reklamowa biorąca udział w niecnych procederch marketingowych

Wirus Mezaa

Mezaa to nazwa asystenta sklepowego stworzonego przez PureDirect, LLC, który w domyśle miał uczynić przeglądanie bardziej przystępnym dla użytkownika poprzez funkcje bezpośredniej nawigacji, zapisywania ofert oraz porównywania cen. Niestety, wykazuje on charakterystykę typową dla programów adware i trafia do grupy aplikacji potencjalnie niepożądanych. Niektóre silniki antywirusowe wykrywają go jako Suspicious_GEN.F47V1109 bądź Artemis!FB9ED40BCDC8 – znaczy to, że jego kampanie reklamowe mogą być agresywne.

Nazwa Mezaa
Klasyfikacja Adware
Detekcje antywirusowe Suspicious_GEN.F47V1109, Artemis!FB9ED40BCDC8, Artemis, Mezaa
Powiązane pliki MZA.exe, MezaaSvc.exe, Mezaa.Service.exe
Poziom zagrożenia Niski. Może jednak wyświetlać potencjalnie niebezpieczne bądź złośliwe reklamy oraz przekierowania na niezaufane domeny
Objawy Przesadna liczba reklam komercyjnych. Niektóre z nich mogą być opatrzone hasłem „Ads by Mezaa”
Dystrybucja Bundling oprogamowania
FortectIntego to zaufane narzędzie, które może wyelininować Mezaa oraz powiązane z nim aplikację jednym kliknięciem.

Mezaa posiada własną stronę oficjalną. Nie tylko nie jest ona stroną informacyjną, lecz także nie posiada przycisku pobierania – jest to jasny znak, że aplikacja ta jest malware. Krąży ona po sieci od 2014 roku jako „opcjonalny komponent” z różnymi freeware'ami, które nie ujawniają swoich dodatków dopóki użytkownik o to nie poprosi.

Po instalacji, zmienia programy startowe i uruchamia procesy MZA.exe, MezaaSvc.exe oraz Mezaa.Service.exe w Menedżerze Zadań. Są one odpowiedzialne za działanie adware oraz umieszczanie powiązanych rozszerzeń w domyślnej przeglądarce, typu Chrome, Firefox, Edge lub Safari. Od razu po instalacji, ludzie zauważają nienormalne zachowanie przeglądarki.

Po pierwsze, czas ładowania przeglądarki może się wydłużyć – możesz być więc zmuszony do oczekiwania na okno startowe przeglądarki przez parę minut. Najbardziej znaną oznaką obecności wirusa Mezaa jest ciągły atak reklam. Wyskakujące okienka, banery, linki tekstowe, reklamy pełnowymiarowa itd mogą zalać twój ekran przeszkadzając w przeglądaniu sieci.

Zazwyczaj, reklamy Mezaa zawierają różne oferty, które są dostępne w sklepach partnerów. Część z tych reklam może być dostarczanych przez zewnętrzne trzecie strony, które mogą promować bezużyteczne usługi bądź nakłaniać użytkowników do pobierania malware. Dlatego też, jeśli widzisz reklamy mówiące, że system jest zainfekowany wirusem bądź, że zostałeś wybrany do wygrania cennych nagród, nie daj się nabrać na kliknięcie na nie. Takie i podobne reklamy mogą być zanętą prowadzącą do oszustw bądź stron phishingowych.

W dodatku, wirus ten mierzy w dane wyszukiwania użytkowników. Zawierają one adres mailowy, adres IP, wyszukiwania, najczęściej odwiedzane strony i podobne informacje. Nawet, jeśli nie są one uznawane za jednoznacznie identyfikujące, ujawnianie ich stronom trzecim jest niezalecane. Dzieje się to, ponieważ liczb reklam może jeszcze bardziej wzrosnąć. Poza rtm, mogą być one ulepszone pod kątem preferencji, a dzięki temu mieć więcej szans na kliknięcie.

Reklamy MezaaMezaa to adware rozpowszechniający się wraz z freeware'ami i wyświetlający reklamy w celu generowania przychodu.

Mimo to, zalecamy Ci usunąć Mezaa z systemu. W taki sposób oczyścisz system z malware oraz usunąć podejrzane dodatki z przeglądarki. Najprostszym sposobem na pozbycie się niepożądanego programu jest pełny skan profesjonalnym antywirusem. Bez względu na to, możesz też usunąć Mezaa ręcznie z pomocą poradnika znajdującego się na końcu artykułu.

Adware może pokazywać swoje reklamy z pomocą freeware'ów

Nie wszystkie, lecz wiele programów typu adware może być pobranych ze swoich oficjalnych stron, a czasem nawet z takich źródeł, jak sklep Google Play. W niektórych przypadkach , jak w tym, adware posiada stronę oficjalną nie posiadającą przycisku pobierania. To jasny znak, że aplikacja ta jest niepożądaną, rozpowszechniającą się wraz z freeware.

Takie niepożądane narzędzia są zwykle ukryte pod instalacją Szybką bądź Podstawą oraz domyślnie zaznaczone. W konsekwwncji, jeśli właściciel komputera wybierze jakąś z opcji, ten nieświadomie wyraża zgodę na instalację całej paczki.

Aby zapobiec nieoczekiwanym pojawieniu się takich aplikacji, zachowaj ostrożność przy instalacji freeware i shareware w komputerze. Najprostszym sposobem na otwarcie paczki i ujawnienie dodatkowych komponentów jest wybór instalacji Własnej lub Zaawansowanej. Nie klikaj przycisku Dalej, by przyspieszyć instalację, ponieważ możesz przeoczyć pole wyrażające zgodę na instalację niepożądanej aplikacji.

Instrukcja usuwania wirusa Mezaa

Jeśli zauważyłeś, że przeglądanie sieci jest zakłócane przez reklamy oznaczone jako „brought to you by Mezaa,” „Mezaa ads,” i podobne slogany, nie ma wątpliwości, że program ten wniknął do systemu z pomocą bundla freeware.

Twoja przeglądarka będzie pod wpływem złośliwego reklamodawcy dopóki nie usuniesz Mezaa z systemu. Możesz to zrobić na dwa sposoby – skanując system profesjonalnym antywirusem bądź wykonując kontrolę systemu ręcznie.

Usunięcie Mezaa nie jest trudnym zadaniem. Zespół utanvirus.se mówi jednak, że proces automatycznej eliminacji może oszczędzić Ci czasu. Takie i pdobne malware może znaleźć pomocnicze komponenty, które – jeśli pozostawione – mogą zreinstalować adware.

Możesz usunąć szkody spowodowane przez wirusa za pomocą FortectIntego. SpyHunter 5Combo Cleaner i Malwarebytes są zalecane do wykrywania potencjalnie niechcianych programów i wirusów wraz ze wszystkimi związanymi z nimi plikami i wpisami do rejestru.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Mezaa

Odinstaluj z systemu Windows

Adware należy do kategorii malware. Choć takie programy nie są złośliwe, nie powinny być przechowywane w systemie z powodu podejrzanej treści. Jeśli korzystasz z systemu Windows, ten poradnik wyjaśni, jak oczyścić system z takich programów adware, jak Mezza.

Aby usunąć Mezaa virus z komputerów z systemem Windows 10/8, wykonaj te kroki: 

 1. Wpisz Panel sterowania w pole wyszukiwania Windows i wciśnij Enter lub kliknij na wynik wyszukiwania. 
 2. W sekcji Programy wybierz Odinstaluj program. Odinstaluj z systemu Windows
 3. Znajdź na liście wpisy powiązane z Mezaa virus (lub dowolny inny niedawno zainstalowany podejrzany program).
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy na aplikację i wybierz Odinstaluj.
 5. Jeśli pojawi się Kontrola konta użytkownika, kliknij Tak.
 6. Poczekaj na ukończenie procesu dezinstalacji i kliknij OK. Odinstaluj z systemu Windows

Jeśli jesteś użytkownikiem Windows 7/XP, postępuj zgodnie z następującymi instrukcjami: 

 1. Kliknij Start > Panel sterowania zlokalizowany w prawym oknie (jeśli jesteś użytkownikiem Windows XP, kliknij na Dodaj/Usuń programy).
 2. W Panelu sterowania wybierz Programy > Odinstaluj program. Odinstaluj z systemu Windows
 3. Wybierz niechcianą aplikację klikając na nią raz. 
 4. Kliknij Odinstaluj/Zmień na górze.
 5. W oknie potwierdzenia wybierz Tak.
 6. Kliknij OK kiedy proces usuwania zostanie zakończony. 

Usuń Mezaa z systemu Mac OS X

 1. Jeżeli korzystasz z OS X, kliknij przycisk Go na samej górze strony i wybierz Applications. Wciśnij przycisk 'Go' i wybierz 'Applications'
 2. Poczekaj aż zobaczusz folder Applications i poszukaj w nimMezaa czy też innych podejrzanych pogramów, króre mogą się w nim znajdować. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych wyników i wybierz Move to Trash. Kliknij na każdą podejrzaną pozycję i wybierz 'Move to Trash'

Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Pamiętaj, że reklamy nie znikną, jeśli nie przywrócisz domyślnych ustawień przeglądarki. Użytkownicy Microsoft Edge mogą skorzystać z tego poradnika:

Usuń niechciane rozszerzenia z MS Edge:

 1. Wybierz Menu (trzy poziome kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki i wybierz Rozszerzenia.
 2. Wybierz z listy rozszerzenie i kliknij na ikonę koła zębatego.
 3. Kliknij Odinstaluj na dole. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Wyczyść pliki cookie i inne dane przeglądania: 

 1. Kliknij na Menu (trzy poziome kropki w prawym górnym rogu okna przeglądarki) i wybierz Prywatność i bezpieczeństwo.
 2. Pod Wyczyść dane przeglądania wybierz Wybierz elementy do wyczyszczenia.
 3. Zaznacz wszystko (oprócz haseł, chociaż możesz chcieć uwzględnić licencje na multimedia w stosownych przypadkach) i kliknij Wyczyść. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Przywróć ustawienia nowej karty i strony głównej:

 1. Kliknij na ikonę menu i wybierz Ustawienia.
 2. Następnie znajdź sekcję Uruchamianie.
 3. Kliknij Wyłącz, jeśli znalazłeś jakąkolwiek podejrzaną domenę. 

Zresetuj MS Edge, jeśli powyższe kroki nie zadziałały:

 1. Wciśnij Ctrl + Shift + Esc, żeby otworzyć Menedżera zadań.
 2. Kliknij na strzałkę Więcej szczegółów u dołu okna.
 3. Wybierz kartę Szczegóły.
 4. Teraz przewiń w dół i zlokalizuj wszystkie wpisy zawierające Microsoft Edge w nazwie. Kliknij na każdy z nich prawym przyciskiem myszy i wybierz Zakończ zadanie, by zatrzymać działanie MS Edge. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Jeżeli to rozwiązanie ci nie pomogło, możesz musieć skorzystać z zaawansowanej metody resetowania Edge. Pamiętaj, że zanim przejdziesz dalej, musisz wykonać kopię zapasową swoich danych. 

 1. Znajdź na swoim komputerze następujący folder: C:\\Users\\%username%\\AppData\\Local\\Packages\\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 2. Wciśnij Ctrl + A na klawiaturze, by zaznaczyć wszystkie foldery.
 3. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz Usuń. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge
 4. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na przycisk Start i wybierz Windows PowerShell (Administrator).
 5. Kiedy otworzy się nowe okno, skopiuj i wklej następujące polecenie, a następnie wciśnij Enter:

  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)\\AppXManifest.xml” -Verbose Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Instrukcje dla Edge opartej na Chromium

Usuń rozszerzenia z MS Edge (Chromium):

 1. Otwórz Edge i kliknij Ustawienia > Rozszerzenia.
 2. Usuń niechciane rozszerzenia klikając Usuń. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Wyczyść pamięć podręczną i dane witryn:

 1. Kliknij na Menu i idź do Ustawień.
 2. Wybierz Prywatność i usługi.
 3. Pod Wyczyść dane przeglądania wybierz Wybierz elementy do wyczyszczenia.
 4. Pod Zakres czasu wybierz Wszystko.
 5. Wybierz Wyczyść teraz. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Zresetuj MS Edge opartą na Chromium:

 1. Kliknij na Menu i wybierz Ustawienia.
 2. Z lewej strony wybierz Zresetuj ustawienia.
 3. Wybierz Przywróć ustawienia do wartości domyślnych.
 4. Potwierdź za pomocą Resetuj. Zresetuj MS Edge/Chromium Edge

Zresetuj Mozillę Firefox

Usuń niebezpieczne rozszerzenia: 

 1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox i kliknij na Menu (trzy poziome linie w prawym górnym rogu okna). 
 2. Wybierz Dodatki.
 3. W tym miejscu wybierz wtyczki, które są powiązane z Mezaa virus i kliknij Usuń. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj stronę główną: 

 1. Kliknij na trzy poziome linie w prawym górnym rogu, by otworzyć menu.
 2. Wybierz Opcje.
 3. W opcjach Strona startowa wpisz preferowaną przez siebie stronę, która otworzy się za każdym razem, gdy na nowo otworzysz Mozillę Firefox.

Wyczyść pliki cookie i dane stron: 

 1. Kliknij Menu i wybierz Opcje.
 2. Przejdź do sekcji Prywatność i bezpieczeństwo.
 3. Przewiń w dół, by znaleźć Ciasteczka i dane stron.
 4. Kliknij na Wyczyść dane…
 5. Wybierz Ciasteczka i dane stron oraz Zapisane treści stron i wciśnij Wyczyść. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj Mozillę Firefox

Jeżeli nie usunięto Mezaa virus po wykonaniu powyższych instrukcji, zresetuj Mozillę Firefox:

 1. Otwórz przeglądarkę Mozilla Firefox i kliknij Menu.
 2. Przejdź do Pomoc i wybierz Informacje dla pomocy technicznej. Zresetuj Mozillę Firefox
 3. W sekcji Dostrój program Firefox, kliknij na Odśwież Firefox…
 4. Kiedy pojawi się wyskakujące okienko, potwierdź działanie wciskając Odśwież Firefox – powinno to zakończyć usuwanie Mezaa virus. Zresetuj Mozillę Firefox

Zresetuj Google Chrome

Aby oczyścić Chrome z niechcianych rozszerzeń, skorzystaj z tego poradnika:

Usuń złośliwe rozszerzenia z Google Chrome:

 1. Otwórz Google Chrome, kliknij na Menu (trzy pionowe kropki w prawym górnym rogu) i wybierz Więcej narzędzi > Rozszerzenia.
 2. W nowo otwartym oknie zobaczysz zainstalowane rozszerzenia. Odinstaluj wszystkie podejrzane wtyczki klikając Usuń. Zresetuj Google Chrome

Wyczyść pamięć podręczną i dane witryn w Chrome:

 1. Kliknij na Menu i wybierz Ustawienia.
 2. W sekcji Prywatność i bezpieczeństwo wybierz Wyczyść dane przeglądania.
 3. Wybierz Historia przeglądania, Pliki cookie i inne dane witryn oraz Obrazy i pliki zapisane w pamięci podręcznej.
 4. Kliknij Wyczyść dane. Zresetuj Google Chrome

Zmień swoją stronę główną:

 1. Kliknij menu i wybierz Ustawienia.
 2. Poszukaj podejrzanych stron w sekcji Po uruchomieniu.
 3. Kliknij Otwórz konkretną stronę lub zestaw stron i kliknij na trzy kropki, by znaleźć opcję Usuń.

Zresetuj Google Chrome:

Jeśli poprzednie metody ci nie pomogły, to zresetuj Google Chrome, by wyeliminować wszystkie komponenty:

 1. Kliknij Menu i wybierz Ustawienia.
 2. Przewiń sekcję Ustawienia i kliknij Zaawansowane.
 3. Przewiń w dół i zlokalizuj sekcję Resetowanie komputera i czyszczenie danych.
 4. Teraz kliknij Przywróć ustawienia do wartości domyślnych.
 5. Potwierdź za pomocą Resetuj ustawienia, by ukończyć usuwanie. Zresetuj Google Chrome

Zresetuj Safari

Usuń niechciane rozszerzenia z Safari:

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. W nowym oknie wybierz Rozszerzenia.
 3. Wybierz niechciane rozszerzenie powiązane z Mezaa virus i wybierz Odinstaluj. Zresetuj Safari

Wyczyść pliki cookie i inne dane witryn w Safari:

 1. Kliknij Safari > Wymaż historię…
 2. Z rozwijanego menu pod Wymaż, wybierz cała historia.
 3. Potwierdź za pomocą Wymaż historię. Zresetuj Safari

Zresetuj Safari, jeśli powyższe kroki nie pomogły: 

 1. Kliknij Safari > Preferencje…
 2. Przejdź do karty Zaawansowane.
 3. Zaznacz Pokazuj menu Programowanie na pasku menu.
 4. Kliknij Programowanie na pasku menu i wybierz Wyczyść pamięć podręczną. Zresetuj Safari

Po odnstalowaniu tego potencjalnie niechcianego programy i naprawieniu swoich przeglądarek polecamy ci przeskanowanie swojego komputera sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym. Z pewnoscia pomoże ci to pozbyć się Mezaa i jego wpisów w rejestrze, program dodatkowo będzie w stanie rozpoznać powiązane pasożyty i inne infekcje malware na twoim kompterze. Aby tak się stało polecamy skorzystanie z wysoko ocenianego przez nas programu zdolnego do usuwania oprogramowania malware: FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.

Polecane dla ciebie:

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach