Skala niebezpieczeństwa:  
  (10/100)

Usuń wirusa Mezaa (Poradnik usuwania) - zaaktualizowano, Sty 2021

stworzone przez Ugnius Kiguolis - - | Rodzaj: Oprogramowanie generujące reklamy

Mezaa to usługa reklamowa biorąca udział w niecnych procederch marketingowych

Wirus Mezaa

Mezaa to nazwa asystenta sklepowego stworzonego przez PureDirect, LLC, który w domyśle miał uczynić przeglądanie bardziej przystępnym dla użytkownika poprzez funkcje bezpośredniej nawigacji, zapisywania ofert oraz porównywania cen. Niestety, wykazuje on charakterystykę typową dla programów adware i trafia do grupy aplikacji potencjalnie niepożądanych. Niektóre silniki antywirusowe wykrywają go jako Suspicious_GEN.F47V1109 bądź Artemis!FB9ED40BCDC8 – znaczy to, że jego kampanie reklamowe mogą być agresywne.

Nazwa Mezaa
Klasyfikacja Adware
Detekcje antywirusowe Suspicious_GEN.F47V1109, Artemis!FB9ED40BCDC8, Artemis, Mezaa
Powiązane pliki MZA.exe, MezaaSvc.exe, Mezaa.Service.exe
Poziom zagrożenia Niski. Może jednak wyświetlać potencjalnie niebezpieczne bądź złośliwe reklamy oraz przekierowania na niezaufane domeny
Objawy Przesadna liczba reklam komercyjnych. Niektóre z nich mogą być opatrzone hasłem „Ads by Mezaa”
Dystrybucja Bundling oprogamowania
ReimageIntego to zaufane narzędzie, które może wyelininować Mezaa oraz powiązane z nim aplikację jednym kliknięciem.

Mezaa posiada własną stronę oficjalną. Nie tylko nie jest ona stroną informacyjną, lecz także nie posiada przycisku pobierania – jest to jasny znak, że aplikacja ta jest malware. Krąży ona po sieci od 2014 roku jako „opcjonalny komponent” z różnymi freeware'ami, które nie ujawniają swoich dodatków dopóki użytkownik o to nie poprosi.

Po instalacji, zmienia programy startowe i uruchamia procesy MZA.exe, MezaaSvc.exe oraz Mezaa.Service.exe w Menedżerze Zadań. Są one odpowiedzialne za działanie adware oraz umieszczanie powiązanych rozszerzeń w domyślnej przeglądarce, typu Chrome, Firefox, Edge lub Safari. Od razu po instalacji, ludzie zauważają nienormalne zachowanie przeglądarki.

Po pierwsze, czas ładowania przeglądarki może się wydłużyć – możesz być więc zmuszony do oczekiwania na okno startowe przeglądarki przez parę minut. Najbardziej znaną oznaką obecności wirusa Mezaa jest ciągły atak reklam. Wyskakujące okienka, banery, linki tekstowe, reklamy pełnowymiarowa itd mogą zalać twój ekran przeszkadzając w przeglądaniu sieci.

Zazwyczaj, reklamy Mezaa zawierają różne oferty, które są dostępne w sklepach partnerów. Część z tych reklam może być dostarczanych przez zewnętrzne trzecie strony, które mogą promować bezużyteczne usługi bądź nakłaniać użytkowników do pobierania malware. Dlatego też, jeśli widzisz reklamy mówiące, że system jest zainfekowany wirusem bądź, że zostałeś wybrany do wygrania cennych nagród, nie daj się nabrać na kliknięcie na nie. Takie i podobne reklamy mogą być zanętą prowadzącą do oszustw bądź stron phishingowych.

W dodatku, wirus ten mierzy w dane wyszukiwania użytkowników. Zawierają one adres mailowy, adres IP, wyszukiwania, najczęściej odwiedzane strony i podobne informacje. Nawet, jeśli nie są one uznawane za jednoznacznie identyfikujące, ujawnianie ich stronom trzecim jest niezalecane. Dzieje się to, ponieważ liczb reklam może jeszcze bardziej wzrosnąć. Poza rtm, mogą być one ulepszone pod kątem preferencji, a dzięki temu mieć więcej szans na kliknięcie.

Reklamy MezaaMezaa to adware rozpowszechniający się wraz z freeware'ami i wyświetlający reklamy w celu generowania przychodu.

Mimo to, zalecamy Ci usunąć Mezaa z systemu. W taki sposób oczyścisz system z malware oraz usunąć podejrzane dodatki z przeglądarki. Najprostszym sposobem na pozbycie się niepożądanego programu jest pełny skan profesjonalnym antywirusem. Bez względu na to, możesz też usunąć Mezaa ręcznie z pomocą poradnika znajdującego się na końcu artykułu.

Adware może pokazywać swoje reklamy z pomocą freeware'ów

Nie wszystkie, lecz wiele programów typu adware może być pobranych ze swoich oficjalnych stron, a czasem nawet z takich źródeł, jak sklep Google Play. W niektórych przypadkach , jak w tym, adware posiada stronę oficjalną nie posiadającą przycisku pobierania. To jasny znak, że aplikacja ta jest niepożądaną, rozpowszechniającą się wraz z freeware.

Takie niepożądane narzędzia są zwykle ukryte pod instalacją Szybką bądź Podstawą oraz domyślnie zaznaczone. W konsekwwncji, jeśli właściciel komputera wybierze jakąś z opcji, ten nieświadomie wyraża zgodę na instalację całej paczki.

Aby zapobiec nieoczekiwanym pojawieniu się takich aplikacji, zachowaj ostrożność przy instalacji freeware i shareware w komputerze. Najprostszym sposobem na otwarcie paczki i ujawnienie dodatkowych komponentów jest wybór instalacji Własnej lub Zaawansowanej. Nie klikaj przycisku Dalej, by przyspieszyć instalację, ponieważ możesz przeoczyć pole wyrażające zgodę na instalację niepożądanej aplikacji.

Instrukcja usuwania wirusa Mezaa

Jeśli zauważyłeś, że przeglądanie sieci jest zakłócane przez reklamy oznaczone jako „brought to you by Mezaa,” „Mezaa ads,” i podobne slogany, nie ma wątpliwości, że program ten wniknął do systemu z pomocą bundla freeware.

Twoja przeglądarka będzie pod wpływem złośliwego reklamodawcy dopóki nie usuniesz Mezaa z systemu. Możesz to zrobić na dwa sposoby – skanując system profesjonalnym antywirusem bądź wykonując kontrolę systemu ręcznie.

Usunięcie Mezaa nie jest trudnym zadaniem. Zespół utanvirus.se mówi jednak, że proces automatycznej eliminacji może oszczędzić Ci czasu. Takie i pdobne malware może znaleźć pomocnicze komponenty, które – jeśli pozostawione – mogą zreinstalować adware.

Możesz usunąć szkody spowodowane przez wirusa za pomocą ReimageIntego. SpyHunter 5Combo Cleaner i Malwarebytes są zalecane do wykrywania potencjalnie niechcianych programów i wirusów wraz ze wszystkimi związanymi z nimi plikami i wpisami do rejestru.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Reimage Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Reimage Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Reimage, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa Mezaa:

Usuń Mezaa z rodziny systemu Windows

Adware należy do kategorii malware. Choć takie programy nie są złośliwe, nie powinny być przechowywane w systemie z powodu podejrzanej treści. Jeśli korzystasz z systemu Windows, ten poradnik wyjaśni, jak oczyścić system z takich programów adware, jak Mezza.

 1. Kliknij na Start Control Panel Programs and Features jeśli jesteś użytkownikiem Windows XP, kliknij na Add/Remove Programs). Kliknij na 'Start -> Control Panel -> Programs and Features' jeśli jesteś użytkownikiem 'Windows XP', kliknij na 'Add/Remove Programs').
 2. Jeśli jesteś użytkownikiem Windows 10 / Windows 8, kliknij prawym przyciskiem myszy w dolnym lewym rogu ekramu. Kiedy pojawi się Quick Access Menu, wybierz Control Panel oraz Uninstall a Program. Jeśli jesteś użytkownikiem 'Windows 10 / Windows 8', kliknij prawym przyciskiem myszy w dolnym lewym rogu ekramu. Kiedy pojawi się 'Quick Access Menu', wybierz 'Control Panel' oraz 'Uninstall a Program'.
 3. Odinstaluj Mezaa oraz powiązane programy
  W tym miejscu, poszukaj Mezaa lub jakiegokolwiek ostatnio zainstalowanego podejrzanego programu.
 4. Odinstaluj je i kliknij na OK by zapisać te zmiany. Klknij prawym przyciskiem myszy na każdym podejrzanym wpisie i zaznacz 'Uninstall'

Usuń Mezaa z systemu Mac OS X

 1. Jeżeli korzystasz z OS X, kliknij przycisk Go na samej górze strony i wybierz Applications. Wciśnij przycisk 'Go' i wybierz 'Applications'
 2. Poczekaj aż zobaczusz folder Applications i poszukaj w nimMezaa czy też innych podejrzanych pogramów, króre mogą się w nim znajdować. Teraz kliknij prawym przyciskiem myszy na każdym z tych wyników i wybierz Move to Trash. Kliknij na każdą podejrzaną pozycję i wybierz 'Move to Trash'

Usuń Mezaa z Internet Explorer (IE)

 1. Usuń niebezpieczne dodatki
  Otwórz Internet Explorer, kliknij na ikonę Koła zębatego (menu IE) w górnym prawym rogu przeglądarki i wybierz Manage Add-ons. Kliknij na ikonę menu i zaznacz 'Manage add-ons'
 2. Zobaczysz okno Manage Add-ons. W tym miejscu, poszukaj Mezaa oraz innych podejrzanych pluginów. Wyłącz te wpisy klikając w Disable: Klknij prawym przyciskiem myszy na każdym szkodliwym wpisie i zaznacz 'Disable'
 3. Zmień swoją strone startową jeśli została zmieniona przez wirusa:
  Kliknij w ikonę Koła zębatego (menu) w górnym prawym rogu przegladarki i zaznacz Internet Options. Zostań w zakładce General.
 4. W tym miejscu, usuń szkodliwy adres URL i wpisz pożądaną domenę. Kliknij na Apply by zapisać zmiany. Usuń szkodliwe adresy URL i wpisz swóją wybraną nazwę domeny a następnie kliknij 'Apply' by zapisać zmiany.
 5. Zresetuj Internet Explorer
  Kliknij ponownie na ikonę koła zębatego (menu) i zaznacz Internet options. Przejdź do zakładki Advanced.
 6. W tym miejscu zaznacz Reset.
 7. Znajdując się w nowym oknie, sprawdź Delete personal settings i zaznacz ponownie Reset by dopełnić usuwania Mezaa. Przejdź do zakładki 'Advanced' i kliknij w przycisk 'Reset'.

Usuń wirusa Mezaa z Microsoft Edge

Pamiętaj, że reklamy nie znikną, jeśli nie przywrócisz domyślnych ustawień przeglądarki. Użytkownicy Microsoft Edge mogą skorzystać z tego poradnika:

Zresetuj ustawienia pierwszej metody

 1. Uruchom aplikacje Microsoft Edge i kliknij More (trzy kropki w prawym gornym rogu ekranu)
 2. Otwórz Settings aby zobaczyc wiecej opcji
 3. Jak tylko zobaczysz okno Settings kliknij na przycisk Choose what to clear pod opcja Clear browsing data Przejdz do ustawien i wybierz 'Choose what to clear'
 4. Tutaj wybierz wszystko co chcesz usunac i wybierz Clear Wybierz klawisz 'Clear'
 5. Teraz powinienes kliknac prawym przyciskiem na klawisz Start (logo systemu Windows). Teraz przejdz do Task Manager. Otwórz menu start i wybierz 'Task Manager'
 6. Kiedy znajdziesz sie w zakładce Processes, przejdź do Microsoft Edge
 7. Prawym przyciskiem wybierz opcję Go to details. Jezeli nie mozesz zobaczyc opcji Go to details przejdz do More details i powtorz poprzednie kroki Kliknij prawym przyciskiem na 'Microsoft Edge' i wybierz 'Go to details' Wybierz 'More details' jezeli nie pojawi sie opcja 'Go to details'
 8. Jak tylko ujrzysz zakladke Details to znajdz wszystkie wpisy z nazwa Microsoft Edge. Kliknij na nie prawym przyciskiem i zakoncz ich dzialanie przy pomocy przycisku End Task Znajdz wpisy zwiazane z Microsoft Edge a nastepnie wybierz 'End Task'

Zresetuj ustawienia przegladarki Microsoft Edge (Metoda 2)

Jezeli metoda numer 1 ci nie pomoze bedziesz musial skorzystac z metod zaawansowanych

 1. Uwaga: dobrym pomyslem bedzie wykonanie kopii zapasowej oprogramowania przed skorzystaniem z tej metody
 2. Znajdz ten folder na swoim komputerze: C:\Users\%username%\AppData\Local\Packages\Microsoft.MicrosoftEdge_8wekyb3d8bbwe.
 3. Zaznacz kazdy wpis ktory zapisales i kliknij na niego prawym przyciskiem myszy. Nastepnie skorzystaj z opcji Delete Przejdz do folderu Microsoft Edge na swoim komputerze a nastepnie kliknij prawym przyciskiem na kazdy wpis i wybierz 'Delete'
 4. Kliknij przycisk Start (logo systemu Windows) a nastepnie wpisz $2$s w linijke $3$s
 5. Kliknij prawym przyciskiem myszy w Windows PowerShell a nastepnie wybierz Run as administrator. Znajdz na swoim komputerze Windows PowerShell a nastepnie kliknij na niego prawym przyciskiem i wybierz $1$s
 6. Jak tylko przejdziesz w tryb administratora: Uruchom Windows PowerShell a nastepnie wprowadz te komende zaraz po PS C:\WINDOWS\system32> i wcisnij klawisz Enter:
  Get-AppXPackage -AllUsers -Name Microsoft.MicrosoftEdge | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register $($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml -Verbose}
  Skopiuj i wklej odpowiednia komende a nastepnie wybierz 'Enter'

Jak tylko wykonasz nastepujace kroki to Mezaa powinienes zostac usuniety z twojej przegladarki Microsoft Edge

Usuń Mezaa z Mozilla Firefox (FF)

 1. Usuń niebezpieczne rozszerzenia.
  Otwórz Mozilla Firefox, klknij na ikonę menu (górny prawy róg) i zaznacz Add-ons Extensions. Kliknij na ikonę menu i zaznacz 'Add-ons'
 2. W tym miejscu zaznacz Mezaa oraz inne podejrzane pluginy Kliknij na Remove by usunąć te wpisy. Zaznacz 'Extensions' i poszukaj szkodliwych wpisów. Kliknij na 'Remove' by pozbyć się każdego z nich
 3. Zresetuj Mozilla Firefox
  Kliknij na menu Firefox w górnym lewym rogu i klknij na znak zapytania. W tym miejscu, zaznacz Troubleshooting Information. Kliknij na ikonę menu, a następnie na '?'. Zaznacz 'Troubleshooting Information'
 4. Teraz zobaczysz wiadomość Reset Firefox to its default state z przyciskiem Reset Firefox. Kliknij w ten przycisk kilka razy i dokończ usuwanie Mezaa. Kliknij na przycisk 'Reset Firefox' kilka razy

Usuń Mezaa z Google Chrome

Aby oczyścić Chrome z niechcianych rozszerzeń, skorzystaj z tego poradnika:

 1. Usuń szkodliwe pluginy
  Otwórz Google Chrome, klknij na ikonę menu (górny prawy róg) i zaznacz Tools Extensions. Kliknij na ikonę menu. Zaznacz 'Tools' oraz 'Extensions'
 2. W tym miejscu, zaznacz Mezaa oraz inne szkodliwe pluginy i zaznacz ikonę kosza na śmieci by usunąć te wpisy. Poszukaj szkodliwych wpisów i usuń każdego z nich klikając ikonę kosza na śmieci
 3. Klknij na ikonę menu ponownie i wybierz Settings Manage Search engines w sekcji Search. Znajdując się w 'Settings', zaznacz 'Manage search engines...'
 4. Znajdując się w Search Engines..., usuń szkodliwe strony wyszukiwania. Powinieneś zostawić jedynie Google lub swoją preferowaną nazwę domeny. Kliknij 'X' by usunąć szkodliwe adresy URL
 5. Zresetuj Google Chrome
  Klknij na ikonę menu w prawym górnym rogu twojego Google Chrome i znaznacz Settings.
 6. Przescrolluj w dół do końca strony i kliknij na Reset browser settings. Znajdując się w 'Settings', przescroluj w dół do przycisku 'Settings' i kliknij w niego
 7. Klknij na Reset by potweirdzić tę akcję i dopełnić usuwanie Mezaa. Kliknij w przycisk 'Reset' by zakończyć usuwanie

Usuń Mezaa z Safari

 1. Usuń niebezpieczne rozszerzenia.
  Otwórz przeglądarkę Safari następnie kliknij na Safari po lewej górze na lewej stonie ekranu. Jak tylko to zrobisz wybierz Preferences. Przejdź do 'Safari' i wybierz 'Preferences'
 2. Tutaj wybierz Extensions i poszukaj Mezaa i innych podejrzanych pozycji. Przejdź do przycisku Uninstall i pozbądź się każdego z nich. Przejdź do 'Extensions' i odinstaluj podejrzane dodatki
 3. Zresetuj Safari
  Otwórz Safari i przejdź do Safari w sekcji menu w lewym górnym rogu ekranu. Tutaj wybierz Reset Safari.... Przejdź do 'Safari' i wybierz 'Reset Safari...'
 4. Teraz zobaczysz okno dialogowe windowsa przepełnione opcjami resetowania. Wszystkie te opcje zostały przez nas sprawdzone, jednakże możesz sam sprecyzować które z nich chcesz usunąć. Przejdź do rzycisku Reset i dokończ proces usuwania Mezaa. Wybierz wszystkie opcje i przejdź do przycisku 'Reset'

Po odnstalowaniu tego potencjalnie niechcianego programy i naprawieniu swoich przeglądarek polecamy ci przeskanowanie swojego komputera sprawdzonym oprogramowaniem antywirusowym. Z pewnoscia pomoże ci to pozbyć się Mezaa i jego wpisów w rejestrze, program dodatkowo będzie w stanie rozpoznać powiązane pasożyty i inne infekcje malware na twoim kompterze. Aby tak się stało polecamy skorzystanie z wysoko ocenianego przez nas programu zdolnego do usuwania oprogramowania malware: ReimageIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.

Nie pozwól, by rząd cię szpiegował

Rząd ma wiele problemów w związku ze śledzeniem danych użytkowników i szpiegowaniem obywateli, więc powinieneś mieć to na uwadze i dowiedzieć się więcej na temat podejrzanych praktyk gromadzenia informacji. Uniknij niechcianego śledzenia lub szpiegowania cię przez rząd, stając się całkowicie anonimowym w Internecie.

Możesz wybrać różne lokalizacje, gdy jesteś online i uzyskać dostęp do dowolnych materiałów bez szczególnych ograniczeń dotyczących treści. Korzystając z Private Internet Access VPN, możesz z łatwością cieszyć się połączeniem internetowym bez żadnego ryzyka bycia zhakowanym.

Kontroluj informacje, do których dostęp może uzyskać rząd i dowolna inna niepożądana strona i surfuj po Internecie unikając bycia szpiegowanym. Nawet jeśli nie bierzesz udziału w nielegalnych działaniach lub gdy ufasz swojej selekcji usług i platform, zachowaj podejrzliwość dla swojego własnego bezpieczeństwa i podejmij środki ostrożności, korzystając z usługi VPN.

Kopie zapasowe plików do późniejszego wykorzystania w przypadku ataku malware

Problemy z oprogramowaniem spowodowane przez malware lub bezpośrednia utrata danych w wyniku ich zaszyfrowania może prowadzić do problemów z twoim urządzeniem lub do jego trwałego uszkodzenia. Kiedy posiadasz odpowiednie, aktualne kopie zapasowe, możesz z łatwością odzyskać dane po takim incydencie i wrócić do pracy.

Bardzo ważne jest, aby aktualizować kopie zapasowe po wszelkich zmianach na urządzeniu, byś mógł powrócić do tego nad czym aktualnie pracowałeś, gdy malware wprowadziło jakieś zmiany lub gdy problemy z urządzeniem spowodowały uszkodzenie danych lub wpłynęły negatywnie na wydajność. 

Posiadając poprzednią wersję każdego ważnego dokumentu lub projektu, możesz oszczędzić sobie frustracji i załamania. Jest to przydatne, gdy niespodziewanie pojawi się malware. W celu przywrócenia systemu, skorzystaj z Data Recovery Pro.

O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach