Czym jest csrss.exe? Czy powinienem go usunąć?

Csrss.exe to prawdziwy proces systemu Windows, który może być wykorzystywany przez przestępców

Csrss.exe to całkowicie bezpieczny proces Client Runtime Server w systemie Microsoft Windows. Ten plik wykonywalny jest odpowiedzialny za zarządzanie zestawami instrukcji graficznych i zazwyczaj znajduje się w folderze  C:\Windows\System32. Zauważ, że plik ten powinien zajmować około 4 000 – 7 000 bajtów na komputerze. Eksperci jednak ostatnio wykryli trojana Csrss.exe, który używa tej samej nazwy, co ten proces, by ukrywać swoją obecność w systemie. 

Nazwa Csrss.exe
Typ Plik systemowy
Powiązanie Proces Windows Client Server Runtime
Rozpowszechnianie Załączniki w spamie, fałszywe aktualizacje
Eliminacja If the process is malicious download and install FortectIntego

Pierwotnie, proces csrss.exe był wykorzystywany dla całego systemu graficznego – wliczając w to rysowanie po ekranie, zarządzanie oknami i podobne akcje. Wraz z wydaniem systemu Windows NT 4.0 (1996), wiele tych funkcji zostało przeniesionych do kernela Windows, choć ten proces wciąż jest odpowiedzialny za okna konsoli oraz zamykanie systemu.

Dlatego też proces CSRSS kest ważną częścią systemu Windows i nie może zostać zakończony. Nawet, jeśli użytkownik próbuje zakończyć to zadanie, system ostrzeże, że maszyna bez tego procesu nie będzie w stanie poprawnie działać i system zostanie zamknięty. Jeśli się kliknie tą wiadomość, system po prostu odmówi wyłączenia się – jest to poczynione, aby zapobiec dodatkowym uszkodzeniom.

Wiedząc, że jest to standardowy proces systemowy, twórcy malware mogą wykorzystać jego nazwę jako przykrywkę. Każdy plik wykonywalny powinien być uważany za potencjalne zagrożenie – nawet, jeśli nosi prawdziwą nazwę. Złośliwa wersja tego pliku może być wykorzystywana do innych, podejrzanych aktywności, takich jak: 

  • Zbieranie informacji osobistych
  • pobieranie niepożądanych plików
  • wydobywanie kryptowaluty
  • infiltracja dodatkowego malware

Csrss.exe jest prawdziwym i ważnym plikiem systemu Windows; Pliki wykonywalne mogą być zastępowane, duplikowane bądź usuwając złośliwe pliki. Jeśli zauważyłeś, że więcej niż dwa procesy csrss.exe działają w systemie, powinieneś przeskanować swoje urządzenie programem anty-malware – jest to jeden z objawów infekcji malware.

Podsumowując, proces Client Runtime Server jest ważnym komponentem Windowsa, który powinien być włączony cały czas. Jeśli jednak widzisz kilka takich procesów działających w Menedżerze Zadań, powinieneś skorzystać z FortectIntego lub innych programów ochronnych, aby usunąć wirusa csrss.exe z urządzenia.

Złośliwe aplikacje nie proszą o bezpośrednią zgodę na wejście do systemu

Niebezpieczne cyberzagrożenia są tworzone w wyrafinowany sposób, by upewnić się, że będą w stanie ukrywać swoją obecność oraz unikać podejrzanych aktywności na komputerze. Dlatego też przestępcy często nazywają je tak samo, jak procesy systemowe – sprawiają tak, że użytkownik wierzy w jedną rzecz – że plik jest godny zaufania. Dodatkowo, istnieją inne metody dystrybucji pomagające przestępcom czynić swoje infekcje niewrażliwymi na usuwanie.

Dlatego warto wiedzieć, że malware może pojawić się w systemie na kilka sposobów:

  • maile spamowe
  • przepakowane bądź scrackowane oprogramowanie
  • keygeny i podobne aplikacje
  • złośliwe strony
  • słabe hasła protokołu dostępu zdalnego (RDP)
  • wrażliwości oprogramowania, itd.

Dlatego zawsze podejmij odpowiednie środki podczas przeglądania sieci. Szczególnie, jeśli chodzi o spam – jest to najczęstsza metoda rozpowszechniania malware wykorzystywana przez cyberprzestępców. Nie otwieraj załączników i – jeśli potrzeba – upewnij się, że wiadomość jest prawdziwa, zanim ją otworzysz.

Na koniec, zalecamy unikać stron udostępniających pliki, aktualizować regularnie oprogramowanie oraz skanowanie urządzenia oprogramowaniem ochronnym.

Jeżeli to konieczne, pozbądź się malware'a Csrss.exe

Zauważ, że nazwa procesu systemowego Csrss.exe może być wykorzystywana przez hakerów, by ukrywać złośliwą aplikację w systemie. Eksperci z NoVirus.uk mówią jednak, że ciężko określić, że ten plik wykonywalny jest potencjalnie niebezpieczny lub nie. 

Zazwyczaj, niebezpieczne malware jest w stanie ukrywać się, a nawet unikać wykrycia przez antywirusy. Może być jednak trudno usunąć malware Csrss.exe. Najlepszym sposobem na ominięcie funkcjonalności wirusa jest wejście w Tryb Awaryjuny z Obsługą Sieci oraz wykonaj skan systemu z pomocą FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes.

Z drugiej strony, zalecamy użytkownikom nie usuwać wirusa Csrss.exe ręcznie – mogą oni nieuważnie uszkodzić komputer jeszcze bardziej. Zamiast tego, pozwól profesjonalnemu programowi zająć się tym.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Ugnius Kiguolis
Ugnius Kiguolis - Mózg

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj