Czym jest Chrome.exe? Czy powinienem go usunąć?

Proces Chrome.exe może być zarówno pożyteczny, jak i złośliwy

Chrome.exe to proces uruchamiany przez Google Chrome. Zazwyczaj, pojawia się po uruchomieniu przeglądarki i nie zużywa zbytniej liczby zasobów. Podobny proces może być jednak schowanym adwarem, powiązanym z wirusem Poweliks. Jest on stworzony w celu generacji licznych, agresywnych reklam oraz zużywanie procesora.

Konsekwencją wielu procesów *32 wykorzystujących do 100% mocy obliczeniowej komputera może prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu. Innymi słowy, możesz natknąć się na znaczne spowolnienia i awarie. Z czasem zaś twój system stanie się nie do użytku.

Dodatkowo, 32-bitowy proces Chrome.exe generuje irytujące reklamy. Mogą one pojawić się na regularnie odwiedzanych stronach jako banery bądź wyskakujące okienka. Mimo tego, że wyglądają one na wiarygodne, ich celem jest zwodzenie ludzi. Każde kliknięcie w reklamę oznacza przychód dla twórców.

Pamiętaj też, że takie reklamy zwykle promują niepotrzebne i przepłacone optymalizatory, oprogramowanie bądź inne produkty. Najgorszą rzeczą są jednak przekierowania na strony wyładowane malware oraz ujawnienie podatności komputera na ataki. Posiadanie więc fałszywego procesu Chrome.exe w Menedżerze Zadań może prowadzić do niezwykle ryzykownych infekcji komputerowych.

Jak wspomnieliśmy powyżej, istnieją dwie wersje tego procesu — odmiana regularna oraz odmiana złośliwa. Eksperci preferują nazywanie tego adware'a wirusem Menedżera Zadań *32, gdyż w taki sposób może być łatwo rozpoznany w monitorze systemu. Prawdziwy plik wykonywalny pojawia się tylko w momencie otwierania przeglądarki – malware Chrome działa zaś od startu.

Jeśli wciąż masz wątpliwości i chcesz sprawdzić ten proces, kliknij na nim w Menedżerze Zadań i otwórz lokalizacje pliku. Pamiętaj, oryginalne proces Chrome.exe znajduje się w lokacji C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application. Jesli znajdujesz go w losowych folderach, twój komputer może być zainfekowany trojanem Poweliks.

Nie zalecamy Ci usuwać wirusa Chrome.exe samemu. Znalezienie wszystkich komponentów oraz ochrona systemu w należyty sposób może być ciężkim zadaniem. W zamian uruchom pełny skan systemu programem do usuwania malware by upewnić się, że proces ten jest rzeczywiście złośliwy.

Usunięcie wirusa Chrome.exe *32 może zostać przeprowadzone z pomocą FortectIntego bądź innego mocnego programu ochronnego. Jest to o wiele bezpieczniejsza opcja – program ten pozbędzie się taż innych komponentów adware'a. To zaś sprawi, że komputer zostanie oczyszczony z potencjalnie niepożądanych aplikacji (w tym adware) oraz zabezpieczony na przyszłość.

Niebezpieczeństwo freeware: mogą w środku zawierać programy adware

Wiele użytkowników wierzy w to, że niechciane aplikacje pojawiają się zdalnie w systemie. Mija się to jednak z rzeczywistością – takie programy są dostarczane wraz z darmowymi aplikacjami, które użytkownicy pobierają w sieci. Ich dystrybucja jest nazywana bundlingiem – pozwala twórcom na cichą instalację niechcianych programów jako dodatkowe komponenty.

Według ekspertów z LosVirus.es możesz w łatwy sposób uniknąć infekcji adware korzystając z tego poradnika:

  1. Przy instalacji oprogramowanie wybieraj tylko ustawienia Zaawansowane/Własne;
  2. Nie pomijaj żadnych kroków;
  3. Jeśli widzisz jakieś domyślnie zaznaczone pola, odznacz je;
  4. Zawsze korzystaj z zaktualizowanego programu ochronnego.

Wyjaśnienie procesu usuwania wirusa Chrome.exe

Chcemy ostrzec czytelników, że ręczne usuwanie wirusa Chrome.exe *32 przeznaczone jest tylko dla doświadczonych użytkowników. Jeśli nie posiadasz odpowiednich umiejętności informatycznych, zaopatrz się w profesjonalnego antywirusa i pozbądź się adware'a automatycznie. Jest to najbezpieczniejsza opcja, by uniknąć wszelkich szkód w systemie.

Możesz usunąć wirusa Chrome.exe z pomocą FortectIntego, SpyHunter 5Combo Cleaner lub Malwarebytes. Są to programy zalecane przez naszych ekspertów informatycznych – zwykli użytkownicy nie powinni mieć żadnych problemów z korzystaniem z tych programów. Jeśli chcesz, możesz też skorzystać z innego programu tego typu, jeśli jest przetestowany przez ekspertów i odpowiednio mocny.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Fortect Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Intego Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Program jest kompatybilny z macOS
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Fortect Intego, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Fortect Intego posiada ograniczony limitem darmowy skaner. Fortect Intego oferuje więcej przy skanowaniu, kiedy kupisz jego pełną wersję. Kiedy darmowy skaner wykryje problemy, możesz naprawić je używając darmowej naprawy ręcznej lub możesz zdecydować się na zakup pełnej wersji, by naprawić je automatycznie.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Fortect, spróbuj uruchomić SpyHunter 5.
Alternatywne oprogramowanie
Poszczególne oprogramowania przeznaczone są do różnych celów. Jeśli nie udało ci się naprawić uszkodzonych plików przy pomocy Intego, spróbuj uruchomić Combo Cleaner.
O autorze
Lucia Danes
Lucia Danes - Ekspert od wyszukiwania wirusów.

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Poradniki w innych językach
Pliki
Software
Porównaj