Skala niebezpieczeństwa:  
  (99/100)

Ransomware XRTN. Jak się go pozbyć? (Poradnik usuwania)

stworzone przez Linas Kiguolis - - | Rodzaj: Programy do Kradzieży

Zauważyłem jakieś podejrzane zmiany w moim systemie. Dlaczego nie mogę otworzyć niektórych moich plików? Dodatkowo ktoś zmodyfikował ich nazwy, dodając rozszerzenie .certain! Proszę mi wyjaśnić, co te zmiany oznaczają?

Ransomware XRTN – nowy wirus, o którym powinieneś wiedzieć

Ransomware XRT to kolejny dodatek do bazy zagrożeń komputerowych. Wirus ten działa jak każdy inny ransomware – kiedy wkracza do systemu komputerowego ofiary, zaczyna szyfrować pliki osobiste jeden po drugim. Wirus XTRN szyfruje dane przy użyciu algorytmu RSA-1024. O ile nam wiadomo, malware XSTN szyfruje pliki z takimi rozszerzeniami:

.xls, .xlsx, .cdr, .psd, .dwg, .cd, .pdf, .doc, .docx, .rtf, .mdb, .1cd, .dbf, .sqlite, .zip, .jpg.

Zaraz po tym, jak ten wirus zainfekuje system i zaszyfruje pliki, pozostawia pliki wiadomości w każdym folderze, który posiada zakażone zaszyfrowane dane. Wiadomość zawiera instrukcje jak odzyskać utracone dane.

Cyberprzestępcy związani z wirusem XRTN wymagają, abyś zapłacilł ogromny okup w zamian za klucz deszyfrowania, który ma służyć do odszyfrowania plików, dzięki czemu będzie można z nich korzystać ponownie. Jednakże, nie należy nawet rozważać płacenia pieniędzy dla cyberprzestępców! Przede wszystkim, nie ma gwarancji, że firmy mają zamiar dać ci klucz deszyfrowania; Co więcej, pomyśl o tym dobrze – czy naprawdę chcesz wesprzeć ohydnych przestępców i sponsorować ich działalność?

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, jeśli rozpoznasz wirusa ransomware jest usunięcie go z systemu, aby zatrzymać procesy szyfrowania, którymi działa on w systemie. W ten sposób można zaoszczędzić przynajmniej niektóre z plików. Zalecamy skorzystanie z profesjonalnego programu do usuwania złośliwego oprogramowania, zwanego Reimage. Może on wykryć i usunąć wszystkie szkodliwe pliki ransomware XSTN.

The XRTN ransomware attack sign

W jaki sposób XRTN zainfekował mój komputer?

Wirusy ransomware i inne zagrożenia komputerowe są zazwyczaj rozprzestrzeniane poprzez zakaźne listy e-mail, co jest głównym powodem, dlaczego sprzedawcy od bezpieczeństwa zalecają unikanie otwierania podejrzanych listów e-mail od nieznanych nadawców. Należy pamiętać, że malware XSTN działa jako koń trojański i może przedostać się do komputera, gdy udaje, że jest czymś innym. Na ile nam wiadomo, infekcja XSTN rozprzestrzenia się jako plik, który udaje dokument programu Word, ale w rzeczywistości jest to plik JavaScript, który można pobrać i uruchomić wirusa malware.

Ransomware XRT jest śmiertelnym plikiem, a konsekwencje zarażenia się nim mogą być katastrofalne. Dlatego należy pamiętać, że mówiąc o wirusach ransomware, lepiej jest zapobiegać niż leczyć. By unikać instalowania wirusów Norton musisz:

 • Unikać otwierania podejrzanych listów e-mail, a zwłaszcza plików załączonych do nich.
 • Nie surfować po niebezpiecznych witrynach.
 • Nie instalować nowych programów do komputera za pomocą domyślnego/ standardowego trybu instalacji. Zamiast tego zdecyduj się na zaawansowany/niestandardowy tryb. Opcje te pozwalają na sprawdzenie komponentów oprogramowania i odmówienia ich zainstalowania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak usunąć ransomware ręcznie, proszę czytaj dalej na stronie 2.

W jaki sposób pozbyć się tego szkodliwego wirusa z mojego komputera?

Można spróbować odinstalować wirusa XRTN ręcznie. W tym celu przygotowaliśmy instrukcje usuwania, które są przedstawione poniżej tego raportu. Niemniej jednak, automatyczna metoda usuwania jest zalecana, ponieważ gwarantuje pełne usunięcie ransomware XRTN. Jednak należy pamiętać, że usunięcie XRTN nie pomaga odzyskać zaszyfrowanych plików.

Jak odzyskać utracone pliki?

Niestety, jedyną metodą przywrócenia plików jest importować je z zewnętrznego dysku kopii zapasowej. Nie zaleca się, aby trzymać kopię zapasową plików w chmurze magazynów internetowych, ponieważ XSTN może być w stanie połączyć się z internetem i uzyskać dostęp do takich kopii zapasowych. Poza tym, można spróbować jednego z tych narzędzi do deszyfrowania niektórych plików: Photorec, Kaspersky virus-fighting utilities lub R-Studio.

Oferta
zrób to teraz!
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Download
Reimage (usuwanie) Gwarantujemy
zadowolenie
Program jest kompatybilny z Microsoft Windows Supported versions Program jest kompatybilny z OS X Supported versions
Co zrobić w przypadku porażki?
Jeśli nie udało się Tobie usunąć wirusa z pomocą Reimage, zadaj pytanie naszemu zespołowi, zapewniając tak wiele szczegółów, jak to możliwe..
Do usuwania szkód po wirusie zalecamy Reimage. Darmowy skaner oprogramowania pozwoli ci uzyskac informacje odnosnie tego czy twoj komputer zostal zainfekowany czy tez nie. Jezeli chcialbys usunac oprogramowanie malware lepiej bedzie jezeli zakupisz pelna licencje oprogramowania Reimage ktory jest sprawdznym oprogramowaniem do usuwania plikow malware.

Instrukcja ręcznego usuwania wirusa XRTN:

Usuń XRTN korzystająć z Safe Mode with Networking

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Networking

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Networking'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Networking w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Networking'
 • Krok 2: Usuń XRTN

  Zaloguj się na zainfekowane konto a następnie uruchom przeglądarkę internetową. Pobierz Reimage lub też inny sprawdzony program antyszpiegujący. Zaaktualizuj go przed wykonaniem pełnego skanu systemu a następnie usuń podejrzane pliki powiązane z wirusem ransomware, zakończ usuwanie XRTN.

Jeżeli program ransomware blokuje skorzystanie z Safe Mode with Networking, skorzystaj z innej metody

Usuń XRTN korzystająć z System Restore

 • Krok 1: Zresetuj swój komputer Safe Mode with Command Prompt

  Windows 7 / Vista / XP
  1. Kliknij Start Shutdown Restart OK .
  2. Kiedy już włączysz swój komputer, zacznij wciskać przycisk F8 tak długo aż zobaczysz okno Advanced Boot Options
  3. Wybierz $1$s z listy Wybierz 'Safe Mode with Command Prompt'

  Windows 10 / Windows 8
  1. Wciśnij przycisk Power w oknie logowania oznaczonym Windows. Następnie wciśnij i przytrzmaj Shift, który znajduje się na twojej klawiaturze i wciśnij dodatkowo Restart.
  2. Teraz wybierz Troubleshoot Advanced options Startup Settings a na końcu dodatkowo wybierz Restart
  3. Jak tylko włączysz swój komputer wybierz -Enable Safe Mode with Command Prompt w oknie Startup Settings Wybierz 'Enable Safe Mode with Command Prompt'
 • Krok 2: Przywróć ustawienia fabryczne i pliki systemowe
  1. Jak tylko zobaczysz okno Command Prompt, wpisz cd restore i wybierz Enter Wpisz 'cd restore' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  2. Teraz wybierz rstrui.exe a nastepnie kliknij Enter jeszcze raz. Wpisz 'rstrui.exe' bez cudzysłowia a nastepnie wybierz 'Enter'
  3. Kiedy pokaże ci się nowe okno wybierz Next a nastepnie wybierz punkt przywracania systemu, który wypada przed zainstalowaniem XRTN. Zaraz po tym wybierz $3$s. Kiedy pojawi się okno 'System Restore' wybierz 'Next'. Wybierz punkt przywracania systemu i wybierz 'Next'
  4. Teraz wybierz Yes aby rozpocząć przywracanie systemu Kliknij 'Yes' i rozpocznij przywracanie systemu.
  Jak tylko przywrócisz system do poprzednich ustawien, pobierz na swoj komputer program Reimage i z jego pomoca dokonaj skanowania swojego systemu, upewnij się że udało ci sie usunąć oprogramowanie XRTN

Na końcu powinienes dodatkowo pomyśleć o ochronie swojego komputera przed oprogramowaniem ransomware. Aby chronić swój komputer przed XRTN i innym szkodliwym oprogramowaniem polecamy skorzystanie ze sprawdzonego oprogramowania antyszpiegującego takiego jak Reimage, SpyHunterCombo Cleaner lub Malwarebytes Malwarebytes

O autorze

Linas Kiguolis
Linas Kiguolis

Jeżeli ten darmowy poradnik usuwania plików pomógł ci i jesteś zadowolony z działania naszego serwisu, prosimy o rozważenie dotacji, aby serwis mógł pozostać aktywny. Nawet najmniejsze sumy są mile widziane.

Skontaktuj się z autorem
O firmie Esolutions

Źródło: https://www.2-spyware.com/remove-xrtn-ransomware.html

Poradniki w innych językach